Václav Klaus. Prvé zasadanie neznamená zároveň prvú schôdzu dolnej komory, pretože o tej rozhodne doterajší predseda Lubomír Zaorálek.
V Česku nastala po voľbách zvláštna situácia, pretože Poslanecká snemovňa má na necelé dva týždne namiesto 200 zákonodarcov, momentálne až 290 poslancov. Dôvodom tejto anomálie je skutočnosť, že kým noví poslanci získali poslanecký mandát už na konci druhého dňa volieb, teda 3. júna o 14.00 hod., doterajším poslancom skončí štvorročný mandát podľa ústavy až presne štyri roky po ich zvolení, čo bude 15. júna o 14.00 hod. Aj preto sa prvé zasadanie novej snemovne uskutoční až 16. júna.
Vo víkendových voľbách uspelo až 110 poslancov, ktorí pôsobili aj uplynulé štyri roky, preto "nových tvárí" je 90 a celkový počet "starých" a "nových" poslancov je do 15. júna 290. Deväťdesiat nových poslancov získalo už uplynulú sobotu momentom zvolenia poslaneckú imunitu a začali poberať poslanecký plat. Všetky výhody ale českí zákonodarcovia získajú až na základe osvedčenia Štátnej volebnej komisie o ich zvolení, na čo má táto 30 dní.
Vláda Jiřího Paroubka podá demisiu v súlade s ústavou až po prvej schôdzi novej snemovne, ale ministri budú svoje právomoci vykonávať až do menovania novej vlády. Nová vláda zostavená občianskymi demokratmi by mohla vládnuť bez podpory parlamentu 30 dní a zostala by aj po prípadnom nezískaní podpory. Česká ústava síce hovorí až o troch pokusoch zostaviť vládu, ktorá sa bude uchádzať o dôveru parlamentu, ale nestanovuje žiadnu lehotu medzi týmito pokusmi. Prezident by tak mohol zaistiť fungovanie Topolánkovho kabinetu aj tak, že by umelo odďaľoval druhé menovanie premiéra a menovanie druhej vlády.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.