stanov i demokracie. "V stanovách sa jasne píše, že o poradí na kandidátke rozhoduje Republiká rada. V každej demokratickej krajine platí, že kto vymenuváva, ten aj odvoláva. U nás sa včera telefonicky oslovilo 11 členov predsedníctva a ôsmi sa rozhodli, že nebudem na kandidátke. Už ste niekde dačo také videli? Paradoxne, pred 3 rokmi práve pani Martináková kritizovala premiéra Dzurindu za to, že Predsedníctvo SDKÚ rozhodlo o vyhodení I. Šimka, hoci jeho zvolil do funkcie niekto iný. Teraz urobila to isté, a tak sa pýtam, na čo odchádzala z SDKÚ?"
Z. Martináková sa rozhodla pre tento krok preto, že jeho brat Rastislav Opaterný údajne žiadal po voľbách preňho miesto ministra, resp. štátneho tajomníka voľbách. B. Opaterný to považuje za totálny nezmysel. "Predmetný rozhovor, na ktorý sa pani predsedníčka tak rada odvoláva, sa odohral koncom januára a tam im to mal za mňa akože vynucovať. Ja som pri tom nebol, môj brat, ktorého poznám 40 rokov, to absolútne popiera, pani Martináková tvrdí svoje. Keď to zoberiete logicky, aké záruky alebo neviem čo mi môže dať strana, ktorá ešte ani nie je v parlamente a už vôbec nie vo vláde?"
Na súčasnej situácii si však pripúšťa aj svoj podiel viny. Ako nám povedal, mal už predtým spolu s ďalšími členmi SF zakročiť proti niektorým neštandardným spôsobom politiky, ktoré sa diali v strane. "Aj ja nesiem svoj podiel viny, že sme to nezarazili už v zárodku. Povedali sme si, ešte to je únosné, možno išlo len o nejaký prešľap a to sa hromadilo a hromadilo. A výsledok vidíte."
Zatiaľ ešte stále poslanec NR SR R. Opaterný musel pred 3 rokmi odísť z postu štátneho tajomníka ministerstva dopravy lebo kritizoval vtedajšieho straníckeho šéfa v ANO P. Ruska. Medzi správaním P. Ruska a Z. Martinákovou nevidí nejaký veľký rozdiel. "O každom z nich si myslím svoje, nedôverujem ani jednému z nich. Pani Martináková ma sklamala, z SDKÚ odchádzala kvôli nejakým veciam, ktoré teraz úspešne napodobňuje."
R. Opaterný venoval na rozbeh SF zo svojich úspor 3 milióny korún. Na volebnú kampaň im poskytol pôžičku 1,2 milióna korún, ktorú bude chcieť vrátiť. "Verím, že mi aspoň budú mať z čoho. Mohol som ich dať radšej na charitu, boli by aspoň zmysluplnejšie využité. Toto nie je o peniazoch. Je to o tom, že som si dovolil trvať na tom, aby sme dodržiavali princípy, na ktorých sme vznikli. Lebo v opačnom prípade, načo je taká strana ako SF? Takých strán je dosť..."
Šéfa volebného štábu a najbližšieho spolupracovníka Z. Martinákovej Košičana V. Chlipalu naďalej považuje za človeka, ktorý mal rozbiť SF. "Je to moja domnienka, stojím si za ňou. Pán Chlipala a jeho kroky na mňa tak pôsobia. Pozrite sa na to, čo dokázal v politike... On nie je jediný problém SF, avšak každý človek, ktorý sa s ním dostal do konfliktu, naraz mal problém. Pán Ďurský bol dovtedy dobrý, pokiaľ nedal návrh na vylúčenie pána Chlipalu zo strany za ohováranie kvôli zápisnici z krajskej rady v Banskej Bystrici. Išlo o dlhodobejší proces, ale vyvrcholilo to tými zápisnicami. Všade sú problémy, mali sme si sadnúť a za 20 minút to vyriešiť. Miesto toho sa to z neviem akých dôvodov ťahá a nerieši sa podstata problému, kto tam bol. Ale rieši sa to, kto dopustil, aby sa to dostalo do zápisnice a ako to, že sa to dostalo medzi novinárov," dodal R. Opaterný, ktorý sa z politiky mieni vrátiť do súkromnej sféry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.