Medzi stranami Smer, SNS a ĽS
Reagoval pritom na nedeľňajšiu spoločnú tlačovú konferenciu predsedov strán Smeru-SD a SNS Roberta Fica a Jána Slotu. Mikloš ďalej prirovnal vládu v zložení Smer, SNS a ĽS-HZDS vláde Vladimíra Mečiara v roku 1994-98. "Medzi trojicou Mečiar-Slota-Ľupták, ktorá tu vládla v rokoch 1994-98, a trojicou
Fico-Slota-Mečiar nevidíme žiaden zásadný rozdiel. Dokonca podobnosť medzi pánom Ficom a pánom Ľuptákom je z hľadiska jeho minulosti, aj z hľadiska názorov, z hľadiska nekompetentnosti veľmi blízka," konštatoval.
K ekonomickým rizikám vlády Smeru, HZDS a SNS priradil aj znemožnenie vstupu krajiny do eurozóny. Za jedinú reálnu alternatívu takejto vláde označil Mikloš dominanciu trojlístka pravicových strán SDKÚ-DS, SMK a KDH.
Vo vzťahu k SNS Mikloš označil túto stranu za extrémistickú, ktorá v rámci spolupráce spolu s KSS znamená pre SDKÚ zásadný problém. "Robí politiku, ktorá je založená na raste etnického napätia," povedal.
Podpredseda SDKÚ zároveň odmietol nedeľňajšie vyhlásenie Fica, že strany vládnej koalície majú v zámere manipulovať voľby. Podľa informácií SDKÚ má práve Smer v úmysle podobné aktivity ako kupovanie hlasov a uplácanie voličov. Mikloš konštatoval, že kandidát Smeru na "župana" v regionálnych voľbách v decembri minulého roku používal na východnom Slovensku takéto neakceptovateľné metódy, najmä voči rómskym voličom. "Máme indície, že práve strana Smer chystá podobné aktivity, preto chceme upozorniť na takéto riziko," povedal. Vyzval
občanov, aby upozorňovali na prípadné organizované autobusy pre voličov alebo podobné aktivity.
Medzinárodná izolácia Slovenska a etnické napätie podľa podpredsedu ĽS-HZDS Milana Urbániho nehrozí v prípade, že by po voľbách vznikla vláda Smeru-SD, ĽS-HZDS a SNS. Takéto obavy odmietol aj líder národniarov Ján Slota, podľa oboch je však predčasné hovoriť o vytvorení takejto koalície.
Strana Smer-SD prostredníctvom svojej hovorkyne Silvie Glendovej uviedla, že chce po voľbách vládu so silným sociálnym akcentom. O jej politickom zložení rozhodnú podľa nej ľudia vo voľbách, a nie "blúznenie" Ivana Mikloša.
Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni sa v prípade spomenutej koalície Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS neobáva izolácie ani etnického napätia. "Nemyslím si, že by Slovensko malo byť izolované, pretože je v EÚ, o akej izolácii tu hovoríme, sme v NATO, takže izolácia neprichádza do úvahy," povedal Urbáni. Všetko podľa neho závisí od toho, aký bude vládny program. Dnes považuje za predčasné
uzatvárať koalície, pretože tie závisia od toho, aké sú už zrelé politické strany na Slovensku a ako sú schopné sa dohodnúť.
Líder SNS sa Miklošovým vyjadreniam čuduje. "Žijeme v demokratickom štáte a keď vzíde koaličná vláda z rozhodnutia demokratických volieb, tak neviem, kto o nej môže pochybovať," dodal Slota. Zdôraznil však, že o takejto vláde nerokoval ani so Smerom-SD, ani s ĽS-HZDS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.