nevýhodných privatizácií z obdobia vlády Vladimír Mečiara.
Bývalý prezident si myslí, že nevýhodné privatizácie z rokov 1994 až 1998 by sa dali zrušiť legálne a jednoducho - schválením ústavného zákona. Vyplýva to z analýzy, na ktorej podľa Kováča spolupracovali tri desiatky odborníkov.
Ak by štát dostal naspäť podiely v privatizovaných firmách, získal by podľa Kováča 200 až 220 miliárd korún, ktoré by mohol využiť pre občanov. Na jedného vychádza suma 45-tisíc.
"Systémová analýza ukázala, že anulovanie tejto privatizácie, návrat hodnoty sprivatizovaného majetku štátu je možný a reálny," povedal Kováč o záveroch 30-stranového dokumentu.
Podľa analýzy by sa ústavným zákonom mohli podiely vo firmách vrátiť naspäť Fondu národného majetku a privatizérom by sa mali vyplatiť len tie peniaze, ktoré pôvodne za akcie zaplatili.
Ak privazitéri už sprivatizované firmy či akcie v nich predali, podľa analýzy by štát od nich vymáhal peniaze, ktoré na predaji získali. Podľa Kováča by sa dali zákonným spôsobom vymôcť aj majetky prevedené na príbuzných.
Kováč voličov nabáda, aby dali hlasy stranám, ktoré podporia toto riešenie, lebo "tí, čo to nechcú riešiť, nemajú právo uchádzať sa o váš hlas".
MEDZITITUL: Právnici aj politici sú skeptickí
Ústavný právnik Radoslav Procházka si myslí, že Kováčova myšlienka "sa nedá realizovať v súlade s našimi ústavnými a medzinárodnoprávnymi záväzkami". Mohlo by totiž podľa neho ísť o základný rozpor s právom na vlastníctvo, ochrany nadobudnutých práv i ochrany právnej istoty.
"Je to právne nepriechodné a Slovensko by to vrhlo do množstva aj medzinárodných právnych sporov. Nie je možné ústavným zákonom takto vstupovať do ústavných princípov," myslí si ďalší ústavný právnik Peter Kresák.
O napadnutie privatizačných zmlúv z obdobia Mečiarovej vlády sa pokúsila už prvá Dzurindova vláda najmä cez súdy. K ich zrušeniu ale došlo len v málo prípadoch. Najznámejšími kauzami sú kúpele Sliač a Kováčová, o ktoré sa snaží naďalej bojovať Viliam Soboňa. FNM sa tiež dostal naspäť k akciám Nafty Gbely i kúpeľov v Dudinciach.
"Nemyslím si, že existuje právny spôsob, ako tieto krivdy z minulosti napraviť. Ústava ochraňuje vlastníctvo a ak by takáto možnosť bola, ústavní právnici by v minulosti niečo vymysleli," povedal podpredseda SDKÚ Milan Hort.
Podpredseda Smeru Robert Kaliňák by bol za Kováčovo riešenie "v prípadoch, keď došlo k porušeniu základných pravidiel."
Aj keď KDH vníma privatizáciu z Mečiarovej éry ako nespravodlivú a nevýhodnú pre štát, Kováčovo riešenie je "nereálne z hľadiska právnej istoty". KDH pripomína, že vtedajší privatizéri neboli schopní majetok spravovať a predali ho tretím osobám. Tie sa však z morálneho hľadiska neprevinili.
"Právne je to možné, ale fakticky si to neviem predstaviť," myslí si kandidát SF Milan Janičina.
Podľa poslanca za SDKÚ-DS Stanislava Janiša má bývalý prezident pravdu, že obdobie spomínaných rokov bolo pre Slovensko zlé. "Nielen preto, že nás obchádzali zahraniční investori, že ku nám nikto nezamieril, ale aj preto, že sa rozdávali fabriky privatizérom a tunelárom a je veľké nebezpečie pre Slovensko, že práve títo privatizéri a tunelári sa dnes opäť cez stranu Smer snažia uchopiť moc," uviedol Janiš.
SMK podporuje návrh Kováča na zrušenie Mečiarových amnestií. "Vždy sme hlasovali za, aj v budúcnosti to tak urobíme," reagoval Bugár.
(knm)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.