časti Petržalka, ktoré sa konali 13. mája. Po prvý raz v konaní o volebných sťažnostiach zároveň rozhodlo prijať predbežné opatrenie, ktorým uložilo miestnej volebnej komisii zdržať sa vydania osvedčenia o zvolení za starostu spochybnenému víťazovi volieb Petrovi Matúškovi, a to až do rozhodnutia vo veci samej. Znamená to, že Matúška sa až do rozhodnutia ústavného súdu nemôže ujať funkcie petržalského starostu.
Plénum spojilo návrhy Milana Ftáčnika, Ladislava Snopka (spoločne s SDKÚ-DS), Jána Kotuľu a koalície Smer-SD a HZD na spoločné konanie. Sudcom spravodajcom vo veci je podpredseda súdu Eduard Bárány. Najviac očakávané rozhodnutie o prijatí či neprijatí predbežného opatrenia zdôvodnil predseda ÚS Ján Mazák tým, že pre naplnenie účelu konania o volebných sťažnostiach bolo v okolnostiach prípadu nevyhnuté uložiť miestnej volebnej komisii, aby sa zdržala vydania osvedčenia. Ústavný súd v odôvodnení tohto kroku ďalej uviedol, že "je vo verejnom záujme, aby v každej dobe verejnú funkciu zastávala osoba, ktorá do nej bola zvolená v súlade s právnou úpravou volieb, pričom na základe skutočností uvedených vo volebných sťažnostiach mal ústavný súd oprávnené pochybnosti o ústavnosti a zákonnosti volieb konaných 13. mája 2006 v Bratislave Petržalke a ich výsledku".
Sťažnosti na neústavnosť a nezákonnosť volieb petržalského starostu podali sťažovatelia 23. mája. Podľa nich Matúška porušil moratórium a teda volebný zákon a tým aj ústavný princíp slobodnej súťaže politických strán a ich ústavné právo na prístup za rovnakých podmienok k voleným funkciám.
Na ústavný súd sa so sťažnosťou obrátil aj Matúška, ktorý naopak spochybnil postup miestnej volebnej komisie, ktorá mu odmietla vydať osvedčenie o zvolení. včera sa ÚS jeho sťažnosťou nezaoberal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.