ktoré treba odstrániť. Uviedol to včra hlavný iránsky vyjednávač pre otázku jadrového programu Alí Laridžání. Ponuku stimulov do Teheránu doručil šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana.
Včerajšie dvojhodinové rozhovory s ním označil Laridžání za "konštruktívne" s tým, že Irán bude na návrhy reagovať po ich starostlivom preskúmaní. "Návrhy obsahujú určité pozitívne kroky a určité nejasnosti, ktoré by mali byť odstránené," povedal Laridžání bez upresnenia, čo myslí pod nejasnosťami. Dodal však, že o balíku stimulov treba ďalej rokovať. "Dúfame, že po podrobnom preskúmaní návrhu budeme mať ďalšie kolo rozhovorov a rokovaní, aby sme dosiahli vyvážený a rozumný záver," dodal Laridžání, tajomník iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť.
Solana sa pred odchodom z Teheránu ešte stretne so šéfom iránskej diplomacie Manúčehrom Mottákím. Na návrhoch pre Irán s cieľom vyriešiť spor okolo jeho jadrového programu sa minulý týždeň dohodli stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN (Británia, Francúzsko, USA, Čína a Rusko) spolu s Nemeckom. Od Teheránu žiadajú zastavenie obohacovania a opätovného spracovania uránu, ktorý podľa obáv Západu povedie k výrobe atómových zbraní. rán trvá na tom, že má záujem výlučne o civilnú jadrovú energiu. Súčasťou dohody sú aj sankčné opatrenia pre prípad odmietnutia ponuky.
Podrobnosti o balíku stimulov neboli oznámené, diplomati však pracovali na návrhoch od ponuky spoločného projektu výstavby ľahkovodného jadrového reaktora po poskytnutie bezpečnostných záruk islamskej republike. Denník New York Times včera informoval, že k stimulom patrí možnosť nakúpiť náhradné diely pre lietadlá od firiem Boeing a Airbus, ako aj poľnohospodársku technológiu od USA, ktoré voči islamskej republike uplatňujú obchodné sankcie. Dohoda podľa správy tiež hovorí o podpore členstva Iránu vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO).
Diplomati vo Washingtone uviedli, že jedným z možných sankčných opatrení voči Teheránu by v prípade odmietnutia ponuky bolo zbrojné embargo. Podľa New York Times však balík neobsahuje konkrétnu hrozbu vojenského zásahu.
Balík stimulov obsahuje aj európske ponuky
Spojené štáty sú ochotné poskytnúť Iránu určitú jadrovú technológiu za podmienky, že zastaví obohacovanie uránu. Dnes to oznámili diplomati citovaní agentúrou AP. Ponuka je súčasťou balíka stimulov, ktoré včera v Teheráne predložil koordinátor zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ Javier Solana.
Balík stimulov, dohodnutý minulý týždeň šiestimi mocnosťami - USA, Ruskom, Britániou, Francúzskom, Čínou a Nemeckom obsahujú aj európske ponuky na pomoc pri budovaní jadrových reaktorov pre mierový energetický program, povedali diplomati oboznámení s návrhmi. Európska ponuka na ľahkovodný reaktor bola predložená v máji. Podľa diplomatov Solana na teheránskom stretnutí s poprednými iránskymi predstaviteľmi nepredložil druhú časť balíka - viacero opatrení na potrestanie Teheránu v prípade, že sa nevzdá obohacovania uránu.
Obohacovaním uránu možno získať palivo pre jadrové reaktory, ale aj - v prípade obohatenia na vysokú úroveň - materiál pre jadrové nálože. Solana "doručil posolstvo" o možných trestoch, ale o konkrétnych hrozbách - vrátane možnosti sankcií OSN - nehovoril, aby neohrozil "pozitívnu" atmosféru, povedal jeden z diplomatov.
Diplomati ešte v pondelok prezradili, že USA osladili pôvodne európsku ponuku súhlasom s poskytnutím náhradných dielov pre starnúcu flotilu civilných iránskych boeingov. Len pár dní predtým Washington po desaťročiach ukončil politiku odmietania diplomatických kontaktov s Iránom a oznámil ochotu zapojiť sa do multilaterálnych rozhovorov s islamskou republikou o jej jadrovom programe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.