Minulú nedeľu vyplávala z prístavu v Miami na svoju prvú plavbu s bohatými výletníkmi na palube najnovšia
osobná (alebo, a chcete, výletná) loď spoločnosti Royal Caribbean International. Loď, nesúca meno Freedom of the Seas (sloboda morí) sa stala najväčšou výletnou loďou na svete. Nová loď je síce o niečo kratšia a užšia ako doterajší rekordér, loď Queen Mary 2, ale vyznačuje sa vyššou tonážou. Loď Freedom of the Seas má tzv. hrubú tonáž 158 000 ton, zatiaľ čo Queen Mary 2 len 151 400 ton. Tonáž pritom nemožno zamieňať (ako to urobili niektoré, a to aj slovenské, médiá) s výtlakom lode, čiže vlastne s hmotnosťou lode. Termín tonáž (v angličtine gross tonnage) vyjadruje v podstate objem všetkých využiteľných priestorov lode, s výnimkou špecificky uvedených technických priestorov (presná definícia tonáže je veľmi zložitá), a to v stovkách kubických stôp. Povedané priveľmi zjednodušene, jedna tona hrubej tonáže predstavuje sto kubických stôp lodného priestoru.
Loď Freedom of the Seas má dĺžku 339 metrov a je teda o šesť metrov kratšia ako Queen Mary 2 (QM 2). Šírka novej lode na čiare ponoru je 38,6 m (QM 2 je o 2,4 m širšia), s prečnievajúcimi krídlami mostíka je loď široká 56 metrov. Ponor lode je 8,5 metra, čo je o 1,5 m menej ako u lode QM 2. Výška lode, ktorá má 18 palúb, je 63,7 metra. Loď Freedom of the Seas bola spoločnosťou Caribbean objednaná v septembri roka 2003 a postavili ju v lodeniciach firmy Aker Finnyards vo fínskom Turku. V polovici apríla priplávala nová loď do lodeníc spoločnosti Blohm und Voss, kde na nej vykonali dokončovacie práce. Spoločnosti Caribbean bola loď oficiálne odovzdaná 24. apríla a už nasledujúci deň odplávala do Oslo. Z Osla loď odplávala do britského Southamptonu, odkiaľ sa 3. mája vydala na svoju prvú transatlantickú plavbu do New Yorku. V newyorskom prístave sa 12. mája uskutočnil oficiálny ceremoniál pomenovania lode. Ako sme už spomenuli, minulú nedeľu už začala loď "zarábať", keď sa s prvými dovolenkármi vydala na sedemdňovú plavbu z floridského Miami po Karibiku, pričom loď postupne zakotví v mexickom prístave Cozumel, na Kajmaních ostrovoch a na Jamajke. Loď sa veru bude musieť poriadne "narobiť" (či naplávať ?), aby sa spoločnosti Caribbean vrátili náklady na jej stavbu, ktoré dosiahli sumu približne 750 miliónov eur.
Nová kráľovná morí je poháňaná šiestimi vznetovými motormi Wartsila 46 V12, z ktorých každý má výkon 12,6 MW. Motory majú len 514 otáčok za minútu a poháňajú generátory na výrobu elektrickej energie. Motor má dvanásť valcov, pričom priemer valca je 460 mm, zdvih piesta je 580 mm a priemerná rýchlosť piesta je 9,9 m/s. Dĺžka motora je niečo vyše desať metrov, jeho hmotnosť je 169 ton. Na vlastný pohon lode slúžia tri elektrické pohonné jednotky ABB Azipod, pričom dve jednotky sú otočné. Jednotky Azipod, ktoré vyrába švédsky koncern ABB, sú kompaktné hnacie jednotky, ktoré sú umiestnené na vonkajšej časti trupu lode a môžu sa otáčať okolo zvislej osi, čím nahrádzajú kormidlá. Cestovná rýchlosť lode je okolo 22 uzlov, čo je približne 40 km/h. Venujme sa teraz interiéru lode. V 1 817 kabínach môže byť celkovo ubytovaných až 4 370 cestujúcich, o ktorých pohodlie sa stará 1 360 členov posádky. Každá kabína je vystrojená televízorom s plochou obrazovkou z tekutých kryštálov (LCD). Najluxusnejšou "kabínou" je prezidentský apartmán plochou 113 m2, ku ktorému patrí ďalší vonkajší priestor s plochou 75 m2. Do tohto luxusného apartmánu patria štyri spálne, štyri kúpeľne a obytný priestor. Štandardné kabíny sú určené pre troch resp. piatich cestujúcich. V strednej časti lode je veľká krytá promenáda, ktorej výška siaha cez niekoľko palúb. Na lodi je aj atraktívny vodný park s bazénom pre surfistov, v ktorom je zabudovaný generátor umelých vĺn. Okrem pizzerie, predajne novín a kníh, predajne zmrzliny a malého klziska je novinkou na palube tejto lode umelá horolezecká stena, vysoká 13 metrov. Na lodi samozrejme nechýba nočný klub so živou hudbou. Na celej lodi je možné bezdrôtové napojenie sa na internet a z lode možno telefonovať bežnými mobilnými telefónmi. V budúcich rokoch pribudnú k lodi Freedom of the Seas dve ďalšie lode rovnakej konštrukcie. Prvá z nich bude spoločnosti Caribbean odovzdaná v roku 2007.
Loď Freedom of the Seas si však svoje miesto najväčšej osobnej lode na svete dlho neudrží, pretože už v roku 2009 bude na vodu spustená ešte väčšia loď, patriaca do novej triedy Genesis.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.