tri podania prišli v utorok, čo bolo ešte pred včerajším začiatkom plynutia desaťdňovej lehoty, preto sa nimi súd zaoberať nebude.
Medzi prvými navrhovateľmi je sociálny demokrat Philipp Janýr, ktorému vadí korupčná kauza rozpútaná údajne ODS a políciou proti ČSSD krátko pred začiatkom volieb, ale aj neúspešný kandidát Strany zelených Petr Pávek. Podľa Janýra občianski demokrati nepodloženými obvineniami ovplyvnili nerozhodnutých voličov. Sociálny demokrat pritom poukázal na to, že v Juhočeskom kraji chýbalo ČSSD k získaniu 75. mandátu iba 338 hlasov. To by zmenilo výsledok volieb, pretože 75 poslancov ČSSD a 26 poslancov KSČM by spolu disponovalo 101 hlasmi. ČSSD získala vo voľbách 74 poslaneckých mandátov.
Ešte vážnejšie je súdne podanie Petra Pávka (na snímke), ktorý kandidoval v Libereckom kraji ako líder Strany zelených, ale napriek tomu, že táto strana tam dostala od voličov 9,58 percenta hlasov, Pávek sa do Poslaneckej snemovne nedostal. A zelení s celorepublikovým volebným výsledkom viac ako šesť percent nezískali 12, ako by zodpovedalo jednoduchému prepočtu, ale iba šesť mandátov. Pávkova sťažnosť súvisí s "vylepšením" volebného systému z roku 2000, keď ODS a ČSSD spoločne presadili úpravy prepočtu hlasov na mandáty, ktoré znevýhodňujú strany s menej než 15 percentami hlasov. Zmeny volebného zákona v podobe zavedenia väčšinových prvkov do pomerného systému rozdelili Česko na volebné kraje pre malé strany tak nevýhodne, že napríklad v Karlovarskom kraji, kde sa delilo päť mandátov, by zelení nezískali na mandát ani pri zisku 14 percent hlasov. V Libereckom kraji dalo zeleným hlas 20 646 voličov, ale neprinieslo im to zvolenie ani jedného poslanca. Naopak, ODS dostala v tomto kraji 83 647 hlasov a to jej zabezpečilo päť mandátov. ODS teda na jeden mandát stačilo iba 16 729 hlasov.
Ak by do pomerného volebného systému neboli pred šiestimi rokmi vložené väčšinové prvky, volebný výsledok v ČR by bol teraz iný a ani by nenastal volebný pat. ODS by namiesto 81 mandátov získala 78, ČSSD namiesto 74 by mala 70, komunisti by mali rovnako 26 mandátov, KDÚ-ČSL by mala namiesto 13 až 14 poslancov, ale Strana zelených namiesto šiestich poslancov by mala v parlamente až 12 mandátov. Prípadná pravo-stredová koalícia ODS, KDÚ-ČSL a SZ môže mať dnes iba 100 poslancov z 200, ale ak by platil prepočet v podobe platnej do roku 2000, takáto koalícia by disponovala väčšinou 104 poslancov. Najvyšší správny súd (NSS) bude prijímať sťažnosti na neplatnosť volieb či zvolenia niektorých poslancov do 16. júna. O každej sťažnosti musí rozhodnúť v lehote 20 dní. Verdikt NSS môže neskôr preskúmať Ústavný súd ČR. Po predchádzajúcich parlamentných voľbách v roku 2002 prišlo na NSS 18 sťažností.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.