Korzár logo Korzár

Historické etapy hľadania dokonalosti

Každá historická etapa mala svoje estetické normy, podľa ktorých sa riadili ľudia v starostlivosti o svoj vzhľad. Pred tisíckami rokov bolo ideálom

krásy telo s kyprými tvarmi, o čom svedčia sošky pravekých Venuší. Boli to prvé estetické predstavy vtedajšej doby a jej sexuálne symboly.

Kultom tela počas života aj po smrti sa začali premyslene zaoberať starí Egypťania. Tajomstvá krásy zaznamenané v receptoch na papyrusoch starostlivo strážili kňazi, ktorí boli experti na pestovanie tela od tretieho tisícročia pred n. l. Boli to oni, ktorí vytvárali imidž panovníkom, ich manželkám a vládkyniam Egypta. Boli, dnes by sme povedali - ich vizážistami. Bez kňazov by dve najväčšie egyptské krásky kráľovná Kleopatra a manželka kráľa Achnatona Nefertiti nimi neboli. Starostlivosť o telo, o vzhľad a kozmetika nebola iba záležitosťou žien, záľubu v nej mali aj muži a rovnako ako ženy, aj oni boli priam posadnutí parochňami z hodvábnych vlákien aj pravých vlasov, zafarbených na čierno a popretkávaných tenkými zlatými stužkami. Kňazi a príslušníci najvyšších kást mali hlavy úplne oholené. Egyptský ideál mužskej postavy predstavoval útly pás, široké ramená a veľké čierne oči. Ženská postava bola štíhla, skôr plochá s pevným poprsím a mäsitými perami (aké sa dnes dosahujú vstrekovaním určitých látok) obočie, viečka a pery mali predpísaný tvar, zvýraznený linkami, čierneho líčidla. Ku kultu tela patrila ranná procedúra, pozostávajúca z voňavého kúpeľa a odstraňovania odumretej vrstvy pokožky pastou z popola (dnešný peeling). Končila sa natieraním voňavými mastičkami a maľovaním tváre. Kozmetické prostriedky boli z pálenej železitej hlinky a prírodného oxidu a uhličitanu železitého, ortuti, uhličitanu olovnatého, sadry, kriedy a iných nebezpečných prírodných farbív. Egyptský ideál krásy, to bola bohatosť a nádhera, na piedestáli ktorých stála žena. Až po nej muž.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V Grécku v 4. storočí pred n. l. bol ideál krásy skromnejší a na rozdiel od Egypťanov na prvom mieste bol muž. Fyzickú dokonalosť stelesňoval Apolón. 6eny sa neukazovali na verejnosti nápadne nalíčené, také mohli byť iba doma. Krásu hľadali starí Gréci v harmónii tela a ducha a dokonalú postavu získavali len telesným cvičením - gymnastikou. Rimania, ktorí kopírovali všetky umelecké a estetické ideály od Grékov, si pre mužov určili pevnú a statnú postavu vojaka. Takú dosiahli v zahraničných výbojoch. Keď sa Július Caesar vrátil z jedného výboja do Ríma so stovkami germánskych otrokov so svetlými ryšavými vlasmi a bielou pleťou, Rimanky začali vymýšľať recepty na farbenie vlasov a bielenie pokožky. Tak sa zrodila nová módna línia. Starostlivosť o telo sa u žien nezrodila žiadnymi pevnými pravidlami. Vznešené Rimanky mali spústa otrokýň, z ktorých sa každá špecializovala na určitý kozmetický úkon s cieľom, aby ženy boli krásne.

SkryťVypnúť reklamu

V stredoveku bola estetika poznačená cirkevným útlakom. Slová sv. Gregora Naziánského: "Je iba jedna farba ktorá ženu skrášľuje a dáva do popredia jej počestnosť: je to červeň, vyvolaná studom. Tá nech je ozdobou, ktorou sa môžu pýšiť panny aj manželky" - sú výrečnou charakteristikou vtedajšieho trendu v pestovaní tela. Nikdy v dejinách sa nemuseli ženy tak zabaľovať do studu, striedmosti a asketizmu, ak vtedy. Cirkev dovoľovala dva druhy kúpeľa a to z nevyhnutnosti a k očiste v predvečer prijímania sviatosti. Líčenie bolo symbolom chlipností a prostitúcie. Recepty na dosiahnutie hebkej pleti boli odpudzujúce ako napr. masáž kravincom, namáčaním vo víne. Mužský vzor krásy sa veľmi nezmenil: štíhla postava, široké ramená, pevné nohy. Za estetické boli považované iba mladistvé formy a sústreďovali sa len na to, čo bolo vidieť, nie na to, čo zahaľoval odev, čiže svetlé a kučeravé vlasy, vysoké čelo, tenké obočie, veľké živé oči s klenutými viečkami. S tým súvisel aj mužský vek, pretože stredoveká žena bola v 25. roku života vyčerpaná pôrodmi a považovaná za starú.

SkryťVypnúť reklamu

Návrat starostlivosti o telo nastal v 11. - 13. storočí, so všetkým čo k nej patrilo - s kúpeľom a parným kúpeľom, natieraním voňavými olejmi, masťami a balzamom. Objavili sa aj recepty na kozmetické prípravky, po objavení kníhtlače aj v knižnej podobe. Prvou takou príručkou na skrášľovanie bola kniha "Rady mladým dámam," ktorá vyšla v r. 1573 v Paríži. Prvenstvo v trikoch pre krásu má príručka "Experimenta" od Kataríny Sforzovej z roku 1509, vydaná v Taliansku. V nej bolo uvedené použitie farbiacich zmesí na vlasy aj systém sušenia vlasov na slnku v klobúku iba so širokou strechou bez dna. V 15. - 16. storočí , čiže v renesancii, určoval ideál mužskej krásy Michelangelov Dávid a estetické meradlá diktovalo Taliansko. Pravidlá a grafy ideálnej postavy určili, dá sa povedať matematickými vzorcami, maliari Albrecht Dürer a geniálny Leonardo da Vinci. Stanovili tiež, že žena má mať tri prvky biele a to pleť, zuby a tri červené - líca, pery a nechty, tri čierne - oči, obočie, riasy.

Osobnosťou, ktorá vošla do histórie nielen ako francúzska kráľovná, ale aj ako skutočná estetická svojej doby, bola v 16. storočí Katarína Medičejská. Považovali ju aj za odborníčku rôznych techník, návrhov a trikov v starostlivosti o vzhľad a vďaka nej sa stal Paríž európskym centrom elegancie a módy a kolískou parfumérie. Za Ľudovíta XV. sa zásluhou jeho milenky madam Dubarry stala dôležitou súčasťou pestovania krásy osobná hygiena, podal mýtus o nebezpečenstve vody pre ľudskú pokožku. Ľudia totiž verili, že koža je priepustná, a že mokrá môže do tela zaniesť nebezpečné choroby. Do módy prišli parochne, plné postavy ako výraz blahobytu a kto bol chudý, používal rôzne vypchávky. Baroko bolo charakteristické robustným telom, bielou pleťou a drobnými chodidlami, čo vidíme na Rubensových obrazoch.

Keď sa zistilo, že obezita spôsobuje mnohé neduhy, napísal v roku 1863 anglický lord William Banting List o zdraví. Bol to prvý vodca ako znížiť hmotnosť a akou diétou to možno dosiahnuť. Sám mal nadváhu a znížil ju stravou s nízkym obsahom tuku, obmedzovaním múčnych jedál a celkove uhľohydrátov. Kniha bola úspešná a vyšla v priebehu 40 rokov dvanásť krát do konca 19. storočia a popularitu nestratila ani v 20. storočí. Kým Angličanky jedli a chudli podľa Bantinga, v Severnej Amerike a v niektorých európskych krajinách, najmä v Paríži sa koncom 19. storočia ženy živili octom a citrónmi, bdeli až do skorého rána, aby boli prirodzene "unylými" bytosťami a aby mali kruhy pod očami, nie namaľované, ale od nevyspania. Taký bol vtedajší ideál krásy.

V roku 1905 prišla veľká zmena v kánone krásy 20. storočia, doslova revolučná. začala sa odložením šnurovačiek a ústupom prirodzených telesných proporcií. Čo dodať k súčasným estetickým normám? Plastická chirurgia, silikón, kolagén, botot, lifting, posilňovne a všeličo iné umožnia krásu na želanie.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Mladým sa nič nechce? Rodičia často netušia, ako deti na sebe pracujú
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 15 336
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 446
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 558
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 547
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 944
  6. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 2 757
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 472
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 446
  1. Ivan Mlynár: Jedenáste prikázanie Úradu inšpekčnej služby, vznes obvinenie “Čurillovcovi“.
  2. Anton Kaiser: Spievaj, že si spievaj...
  3. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda
  4. Štefan Šturdzík: Rudo narazil a musí platiť.
  5. Jozef Huljak: Peru sa rozhodlo nakúpiť 24 nových bojových lietadiel Gripen E za 3,5 miliardy dolárov – modernizácia alebo nevyhnutnosť?
  6. Erika Telekyová : Talianska letná romanca ako od Pilcherovej
  7. Martin Fronk: Kálmán Mikszáth: Slovenský Palócz, čo vedel písať lepšie než kráľ rozprávať
  8. Otilia Horrocks: Ticho, ktoré bolí viac než zákaz
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 502
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 20 024
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 458
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 340
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 802
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 682
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 660
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 577
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Mlynár: Jedenáste prikázanie Úradu inšpekčnej služby, vznes obvinenie “Čurillovcovi“.
  2. Anton Kaiser: Spievaj, že si spievaj...
  3. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda
  4. Štefan Šturdzík: Rudo narazil a musí platiť.
  5. Jozef Huljak: Peru sa rozhodlo nakúpiť 24 nových bojových lietadiel Gripen E za 3,5 miliardy dolárov – modernizácia alebo nevyhnutnosť?
  6. Erika Telekyová : Talianska letná romanca ako od Pilcherovej
  7. Martin Fronk: Kálmán Mikszáth: Slovenský Palócz, čo vedel písať lepšie než kráľ rozprávať
  8. Otilia Horrocks: Ticho, ktoré bolí viac než zákaz
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 502
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 20 024
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 458
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 340
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 802
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 682
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 660
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 577
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu