patrili do kompetencie štátu, si vyžiadali niektoré reformy. V štátnej správe a u učiteľov to boli zatiaľ tzv. drahotné príplatky k platu. Tie ale nedostávali v roku 1921 lekári, pretože sa pripravovala reforma v zdravotníctve. Podobná situácia, akou je terajšie úsilie našich zdravotníkov o zlepšenie ich pracovných podmienok a o vyššie finančné ohodnotenie bola ja pred 85 rokmi. Týkala sa predovšetkým verejného zdravotníctva, ktorého lekári sa dožadovali písomne petíciami zmien, odvolávajú sa aj na zvýšenie cien za pobyt pacientov v nemocnici, diferencovaných podľa veľkosti miest.
V slovenských denníkoch bol uverejnený článok primára MUDr. Stuchlíka o stave verejného zdravotníctva na Slovensku. Okrem iného v ňom napísal:
"Lekár vo verejných službách musí byť postavený na roveň ktorémukoľvek úradníkovi nielen postavením , ale aj odmenou. Žobrácke platy štátneho obvodného lekára 300 Kč mesačne nie sú ani odmenou, ani nezabezpečujú verejnosti zo strany lekára riadne vykonanie povinností, ani lekárovi nie je možné z toho žiť. Úprava platov a postavenie obvodného lekára rieši sa povolanými kruhmi a od tejto reformy musia vychádzať aj ostatné."
Jednoduché to nemali ani obchodníci, najmä so zvieratami, pretože prudko poklesli ceny dobytka. V Turni bol vždy v marci výročný jarmok, na ktorom zvyčajne všetko predali. Po prvýkrát a to práve v roku 1921 sa obchodníci vrátili domov bez toho, aby uzavreli jediný obchod, práve pre nízke ceny, takže sa rozhodli radšej ďalej dobytok doma kŕmiť, ako predať.
Prísť k veľkým peniazom sa rozhodol istý košický advokát, lenže nie zo svojej profesie, ktorá mu slušne vynášala, ale z podvodu. Nevyšiel mu, lebo polícia ho dlhšie sledovala a skonfiškovala mu vyše 2 miliónov korún, keď chcel sfalšovať okolkovanie bankoviek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.