zdravej hydiny. Násadové vajcia majú pochádzať z kontrolovaných chovov a nesmú obsahovať choroboplodné zárodky (Mycoplasma galisepticum, Mycoplasma meleagridis, Salmonella enteritidis, Salmonella gallinarium a Salmonella typhimurium).
Pri umelom odchove moriek sa nezaobídeme bez kŕmnych zmesí, pomocou ktorých naberú na svalovej hmote, čím dosiahneme požadovaný efekt. Morčatá sú krátko po vyliahnutí náchylne na rôzne ochorenia, veľmi citlivé sú aj na chlad a vlhkosť. Bez špeciálneho krmiva určeného pre mladé morčatá treba počítať s vysokým úhynom.
Keď dosiahnu veľkosť sliepky, stačí ich kŕmiť pšenicou a kukuricou v pomere 1 : 1, ktoré podávame buď pošrotované alebo v celom zrne. V kvalitnej priemyselnej zmesi bývajú tieto obilniny zastúpene do dvoch tretín. Bielkoviny, ktoré morky nevyhnutne potrebujú k svojmu rastu a vývinu, sú obsiahnuté v sóji a hrachu, prípadne v ľanových semienkach. Zvyčajne sú aj v priemyselných kŕmnych zmesiach, ktoré sa podávajú samostatne, alebo ako prídavok k pšenici a kukurici. Zloženie kŕmnych zmesí a ich záručnú dobu preto treba kontrolovať. V zmesiach po záručnej dobe sa totiž vitamíny postupne zničia alebo strácajú (napríklad deficit vitamínu E sa prejaví úbytkom svalovej hmoty). Vitamíny a stopové prvky majú byť doplnkom v krmive, a to podľa veku hydiny a zamerania chovu (pre krásu či "na panvicu").
Aj dĺžka výkrmu zohráva v chove moriek významnú úlohu. Ak výkrm trvá veľmi dlho, ich mäso býva šľachovité a málo jemné. Na prirodzený rast a vývoj tejto hydiny je potrebných 16 až 22 týždňov.
Odchov pod kvočkou
Pravda najvýhodnejšie je, ak vajcia vysedia morky - nosnice, ktoré spoľahlivo vodia a odchovávajú svoje potomstvo. Prvé štyri týždne po vyliahnutí je potrebné morčatá držať v teplom ustajňovacom objekte pri 30 °C, ktorý je vystlatou slamou, má dostatočný prísun vzduchu a prirodzené denné svetlo. Po tomto období ma teplota prostredia postupne klesať až do vyrovnania s vonkajšou teplotou. Najneskôr po siedmich týždňoch sa odporúča mláďatá začať vypúšťať do zeleného výbehu, pretože morky sú svojím naturelom zvyknuté na voľný pohyb v prírode. Na jeseň nachádzajú optimálne podmienky v slamou vystlatom a vzdušnom ustajňovacom objekte.
Drobné rady k preprave
* Optimálna hmotnosť morčiat určených na prepravu k chovateľovi je približne 100 gramov (v závislosti od plemena, ak nie sú prepravované v dni, kedy sa vyliahnu).
* Preprava nemá trvať veľmi dlho, optimálna je do hodiny.
* Prepravku je vhodné vystlať slamou, aby sa predišlo stresovým situáciám mláďat.
Autor: MVDr. Ludwig R. BURIAN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.