odporúčaní ľudových liečiteľov, odborníkov či príbuzenstva bez toho, aby sme vedeli, či to každému členovi rodiny vyhovuje. Väčšinou si to totiž ani neuvedomujeme, hlavu máme pnú múdrostí, z ktorých sa často pri bližšom pohľade vykľujú polopravdy alebo dokonca povery. Skonfrontujme si niektoré názory s názormi odborníkov.
Sprchovanie studenou vodou sa odporúča ako otužovanie, i ako jeden z elixírov zdravia. Toto odporúčanie by sme mali brať ako poveru, lebo neplatí pre každého a môže byť pre niekoho aj nebezpečné.
Podráždenie studenou či dokonca ľadovou vodou vyvoláva v tele poplach. Cievy sa prudko stiahnu a tep sa zrýchli. Pre zdravý obehový systém je to slušný tréning, ale ten, kto má srdcové ťažkosti, môže si ich takto ešte zhoršiť.
Pevne zakorenenou poverou je, že ľudia s nízkym cholesterolom žijú dlhšie než tí, ktorí majú vyššie hodnoty. Samotné slovo "cholesterol" už vyvoláva u citlivých pováh strach o život, preto by si najmä títo ľudia mali uvedomiť, že samotná hodnota cholesterolu v krvi nevypovedá všetko o našom zdravotnom stave. Nízky cholesterol môže byť tiež aj príznakom nejakého ochorenia alebo ho majú striktní vegetariáni. Jeho vysoká hladina je pre človeka vážna správa, ale ani s nízkou nie je vždy veselo.
Kto chce byť štíhly a zdravý, mal by jesť čím menej tukov a preto z jedálneho lístka aj detí vylúčia mamičky maslo a kŕmia ich len margarínom. Povera, že strava bez tukov je pre telo zdravšia, neplatí v reálnom živote ani s obidvoma prižmúrenými očami. Pravda je taká, že tuky patria k základným živinám a bez nich bude naše telo chradnúť. Dôležité je, aby sme si urobili v kuchyni poriadok a správne používali tuky. Nepostrádateľné sú rastlinné nerafinované oleje, ktoré chránia telo pred ochorením srdca a ciev. Neignorujme maslo, pretože ho potrebujeme kvôli správnej funkcii hormonálneho systému, na masť a mastné škvarky môžeme zabudnúť.
Azda najrozšírenejšou poverou, ktorá má síce trhliny, je, že nádchu dostaneme v zime. Aj keď sa to nezdá, ani choroboplodným zárodkom zima nepraje. Priama súvislosť medzi nádchou a chladom sa nedá preukázať. Skutočný problém je v inom: v zime trávime väčšinu času vo vykúrených miestnostiach so suchým vzduchom, čo znižuje našu imunitu. Potom stačí vyjsť von iba naľahko oblečení alebo mať vlhké nohy a ovládnu nás vírusy.
Už od útleho detstva našim potomkom zdôrazňujeme, že čítanie pri slabom svetle škodí očiam. Oční lekári hovoria, že je to povera a ž slabé svetlo nemá vplyv na kvalitu nášho zraku. Blikanie slabého svetla a šero pri čítaní nie je zo zdravotného hľadiska úplne nevinné. Pozor by si mali dať najmä migrenici so sklonom k častým záchvatom.
O čokoláde sa toho pohovorilo veľa v súvislosti s objavením kožných vyrážok u pubertálnej mládeže. Akné je predovšetkým hormonálny problém a pravý dôvod vyrážok na pleti neleží v žalúdku ale v odolnosti kože voči choroboplodným zárodkom, ktoré sa menia v súvislosti s hormonálnym kolísaním organizmu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.