Kotlebu v Slovenskom rozhlase - jeho extrémne vyjadrenia analyzuje polícia - inak však zatiaľ prebiehali pokojne. Politici diskutujú v STV, Markíze a JOJ. Slovenský rozhlas a TA3 zasa prinášajú rozhovory so zástupcami kandidujúcich strán.
Aj keď v diskusiách nie vždy vládne ohľaduplnosť a politici zvyšujú hlas, zatiaľ nemajú ostrosť, akú nabrala predvolebná kampaň nedávno v Česku, kde došlo aj na ručnú výmenu názorov.
V zahraničí bývajú predvolebné diskusie najsledovanejšie relácie. V Nemecku ovplyvnili zmenu preferencií. Môžu ovplyvniť aj rozhodnutie slovenských voličov? Podľa sociológa Mariána Velšica z Inštitútu pre verejné otázky na každého voliča účinkuje niečo iné. „V zásade však platí, že čím sú témy a aktéri v diskusiách kontroverznejšie, tým sú šance na mobilizáciu potenciálnych voličov vyššie," tvrdí.
Velšic pripomína, že aj opýtaní v prieskumoch na Slovensku často tvrdia, že ich najviac oslovujú práve diskusné relácie tesne pred voľbami. Či ich však aj reálne ovplyvňujú, to sa vraj nedá dostatočne potvrdiť ani vyvrátiť.
Mediálny analytik a člen licenčnej rady Miloš Mistrík vidí ako zatiaľ najzaujímavejšie diskusie na Markíze. Predvolebné Sito má podľa neho prvky populárno-zábavného programu, čo nie je na škodu. „Od Markízy sa to aj očakávalo. Pokiaľ nenastane nejaké narušenie vyváženosti. Politika v médiách sa môže realizovať aj takýmito zábavnejšími formami," hovorí.
Nie všetko však záleží na forme relácie. „Veľa závisí asi aj od moderátorov a z toho hľadiska sa mi zdá, že je to najslabšie na JOJ. STV má istý štandard a najlepšie je to na Markíze." Moderátor Sita Daniel Krajcer sa podľa Mistríka stáva partnerom politikov. V STV je zasa „prílišná distingvovanosť, čo je možno na škodu".
Autor: hor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.