Prieskum robila agentúra MVK a jej riaditeľ Pavel Haulík považuje Radičovej úspech za výnimočný jav.
"Popularita pani ministerky Radičovej nás teší," povedal hovorca SDKÚ Martin Maťko.
Radičová v nedeľu večer v TA 3 prekvapujúco pripustila, že SDKÚ by nemusela trvať na tom, aby bol v ďalšej vláde premiérom líder strany Dzurinda, ak ho bude niektorá z prípadných koaličných strán odmietať.
Na otázku moderátorky o takejto možnosti Radičová odpovedala: "Predbiehate udalosti. Rozhodnú o tom preferenčné hlasy. V SDKÚ funguje tento princíp. Nedá sa vylúčiť takýto variant," povedala Radičová.
V SDKÚ však nejestvuje žiadny predpis, podľa ktorého má byť premiér ten, kto získa najviac preferenčných hlasov. Maťko povedal, že funkciami vo vláde sa teraz nezaoberajú, ale podľa stanov o nich rozhoduje Ústredná rada SDKÚ.
Radičová na otázku SME, či svoj názor o preferenčných hlasoch konzultovala v strane, odvetila, že lídrom SDKÚ je Dzurinda. "V politike, a v týchto voľbách zvlášť, však ide o viac ako o osud politika," dodala.
Radičová tvrdí, že nepovedala nič viac než to, čo už povedal Ivan Mikloš, že na prvom mieste je záujem krajiny, potom strany a až potom osobný záujem. "Pán premiér toto tvrdenie opakuje už roky."
O preferenčných hlasoch vraj hovorila len ako o jednej z možností a uznala, že v skutočnosti o nomináciách rozhoduje Ústredná rada.
Na otázku, či by sama nechcela byť premiérkou, povedala, že sa tým teraz nezaoberá. "Budem spokojná, ak budem mať možnosť presadzovať ďalej riešenia v sociálnej oblasti."
Vo voľbách 2002 získal Dzurinda najviac preferenčných hlasov - 197-tisíc. Len o 5-tisíc za ním zaostával Eduard Kukan, tretí bol Ivan Mikloš, štvrtý Ivan Šimko a piata Zuzana Martináková so 62-tisíc hlasmi.
Radičová je populárna aj medzi opozičnými voličmi
Ministerke Ivete Radičovej, ktorá je tretia na kandidátke SDKÚ, podľa prieskumu dôveruje 11 % ľudí a ocitla sa na šiestom mieste v celkovom poradí. Lídrovi strany Mikulášovi Dzurindovi dôveruje 9,2 % a Ivanovi Miklošovi 6,8 %.
Podľa riaditeľa MVK Pavla Haulíka je na Slovensku pravidlom, že predsedovia strán sú populárnejší ako ostatní predstavitelia strany a Radičová je výnimkou.
Radičová má ešte aj ďalšiu výnimočnú pozíciu: ako jediná koaličná politička má akú-takú dôveru aj voličov HZDS a Smeru. Vysoko je aj u voličov KDH, kde je na piatom mieste, pričom pred ňou sú len lídri KDH a prezident Ivan Gašparovič.
Haulík vidí viac dôvodov Radičovej úspechu. "Mikuláš Dzurinda patrí medzi politikov, ktorí silne polarizujú spoločnosť, kým Radičová je prijateľná aj pre voličov iných strán." Úlohu podľa neho zohralo aj to, že Radičová nastupovala po veľmi nepopulárnom Kaníkovi a jej "úpravy sociálnej reformy boli prijímané pozitívne".
U voličov SDKÚ však naďalej vedie s veľkým náskokom Dzurinda (62,9 %) pred Miklošom (42,1 %) a Radičovou (22,6 %).
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.