alebo prijatie na vysokú školu, respektíve strednú školu bez "menších" pozorností. Je to začarovaný kruh, založený na skúsenostiach z dlhých rokov ešte z minulého režimu. Ako však hovorí prezidentka Trasparency International Slovensko (TIS) Emília Sičáková-Beblavá "netreba zabudnúť, že aj samotní ľudia podnecujú korupčné transakcie preto, že chcú mať veci vybavené rýchlejšie, alebo chcú ovplyvniť meritum rozhodnutia vo svoj prospech."
Existuje veľa definícií korupcie. TIS však pracuje s nasledovným znením, "je to zneužitie zverenej moci nad cudzím majetkom, či právami na získanie osobných výhod." I pri druhoch korupcie a jej delení existuje viacero prístupov. E. Sičáková-Beblavá však uvádza príkladné delenie, kde "môže ísť teda o korupciu situačnú, keď vás zastaví policajt a pýta si úplatok, alebo systémovú, keď je napríklad zle nastavený systém verejného obstarávania, alebo delenie na "petty" teda "malú", administratívnu korupciu a "grand" teda "veľkú" korupciu, často politickú korupciu spojenú s nakladaním s verejnými zdrojmi a financovaním politických strán."
Medzi je ľuďmi je rozšírený fenomén korupcie vo vysokom školstve. Mnoho z nich si myslí, že na "vychytenú" vysokú školu bez "menšej" pozornosti nie je možné sa dostať. Toto si myslia i niektorí študenti. "Áno, hovorí sa o nej. I u nás. Našťastie ma však nestretla a keby áno, tak by som nedal. Stálo by ma to asi veľa, no nestojí mi to za to. Mám však podozrenie, že niektorí z mojich spolužiakov prechádzajú pomocou "menších" pozorností. Avšak nemusí byť to len tým. Vidím, ako sa niektorí pedagógovia k študentom správajú, a to len preto, že pochádzajú z rovnakého odboru," hovorí študent na jednej z košických fakúlt.
Avšak dokázať korupciu je veľmi ťažké. Je tomu tak preto, že sa často uskutočňuje len medzi dvoma osobami. Preto policajný zbor na odhaľovanie, zisťovanie a usvedčovanie páchateľov používa inštitút agenta, ktorý je ustanovený v § 117 Trestného poriadku. Takýmto agentom sa môže stať ktorýkoľvek občan Slovenskej republiky, teda i študent vysokej školy. Ako nám však povedal hovorca Policajného zboru Martin Korch: "Úrad boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru (PPZ) doposiaľ nezaznamenal korupčný prípad, ktorý by sa týkal vysokého školstva." Potvrdzuje to i dekanka Právnickej fakulty Mária Bujňáková, ktorá si nemyslí, že vysoké školy sú skorumpované. "Ten, kto niečo také tvrdí, nepozná problematiku vysokých škôl. Častokrát tento mýtus vytvárajú ľudia. Všetko budú robiť preto, aby jeho dieťa malo individuálne konzultácie a pod. Keď sú na internete okruhy otázok na prijímacie skúšky, tak nie je problém ich urobiť," hovorí M. Bujňáková. Martin Korch však upozorňuje, že "v prípade, že by sa študent vysokej školy stretol s požiadavkou na poskytnutie úplatku v súvislosti so štúdiom, ale aj v akomkoľvek inom prípade je potrebné sa s touto informáciou obrátiť na úrad boja proti korupcii P PZ (prípadne najbližší odbor boja proti korupcii), ktorý zabezpečí v spolupráci s oznamovateľom ďalšie kroky smerujúce k objasneniu predmetného trestného činu, resp. k zisteniu páchateľa."
Výsledky prieskumov verejnej mienky naznačujú, že boj s korupciou nemusí byť bojom s veternými mlynmi. Prieskumy potvrdzujú závery viacerých medzinárodných organizácií, že korupcia sa na Slovensku vo všeobecnosti znižuje. E. Sičáková-Beblavá však upozorňuje, že to nie je "úplný obraz o korupcii v tejto krajine. Podľa prieskumov sa koncentruje do niekoľkých vybraných oblastí. Znižuje sa hlavne tam, kde boli uskutočnené štrukturálne a organizačné reformy."
Tresty za spáchanie trestného činu korupcie sú rôzne. Najmiernejšou sadzbou, ktorá je uvedená v § 328 ods. 1 Trestného zákona je dva až päť rokov, a to v prípade ak niekto žiada alebo si dá sľúbiť úplatok, či už priamo alebo cez sprostredkovateľa, aby konal alebo sa zdržal konania tak, že poruší svoje povinnosti vyplývajúce zo zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie. Tou najtvrdšou je sedem až dvanásť rokov, a to v tom prípade ak je čin spáchaný vo veľkom rozsahu.
Autor: por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.