Zostavením novej slovenskej vlády poverí dnes prezident Ivan Gašparovič víťaza volieb
Predseda Smeru-SD prezidentovi prezentoval ako prvý z lídrov parlamentných strán možnosti povolebného usporiadania. "Jednou zo základných podmienok vstupu Smeru-SD do novej vlády je, že bude v programe zavadenie druhej, zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty. Trvať budeme na okamžitom zrušení poplatkov v zdravotníctve i kompenzačnom príspevku pre tých, ktorí poberajú dôchodky v priemernej a podpriemernej úrovni. Smer-SD nemôže ísť do vlády a plniť pravicový program," vyhlásil Fico. Potvrdil, že sa už uskutočňujú neoficiálne stretnutia.
SMK pri rokovaniach o budúcej vláde nepripustí zrušenie daňovej reformy alebo veľké zmeny v iných častiach reforiem. "To sú základné podmienky," povedal predseda SMK Béla Bugár po stretnutí s prezidentom. SMK nevidí zatiaľ možnosť zavedenia dvoch sadzieb DPH, ako to presadzuje Smer-SD. Zrušenie 20-korunových poplatkov v zdravotníctve nie je podľa neho takou podmienkou, ktorá by znamenala neúčasť vo vláde. Bugár nevedel povedať, aká je možnosť, že by vládu zostavovali tri pravicové strany s niekým ďalším, ale bez SNS.
Podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu bude na hľadanie najlepšieho riešenia v povolebnej situácii potrebný časový odstup. "Zrejme potrebujeme istý odstup od parlamentných volieb, aby sme náš pohľad vedeli lepšie zaostriť a videli možno tú najlepšiu alternatívu, ktorá by mohla vzísť pre Slovensko z parlamentných volieb," povedal po stretnutí s prezidentom. O konkrétnych možných koalíciách nechcel hovoriť.
Predseda SNS Ján Slota požiadal na stretnutí prezidenta, aby čo najrýchlejšie poveril Fica zostavením novej vlády. Slota hlave štátu prezradil aj alternatívy, ktoré by vyhovovali SNS po parlamentných voľbách. V jednej by podľa neho mali byť tri opozičné strany a v druhej dve opozičné a jedna koaličná. Priznal, že prísľub od víťaza volieb, že bude sedieť v novej vláde, nemá, ale hlboko by ho sklamalo, keby Smer-SD namiesto SNS oslovil SMK.
Ak minulé voľby pre ĽS-HZDS znamenali plač víťazov, tohtoročné napriek nižšiemu percentuálnemu zisku sú pre stranu úsmevom porazených. Po stretnutí s hlavou štátu to povedal predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, ktorý sa až včera prvýkrát vyjadril k výsledkom volieb. Naznačil, že žiadne oficiálne rokovania sa zatiaľ neuskutočnili, ale kontakt so Smerom už bol. "Sme pripravení rokovať s Ficom, ale hovoriť skôr o záveroch považujem za nevhodné," poznamenal. Vylúčil svoj odchod z kresla predsedu ĽS-HZDS, ak by takáto požiadavka mala byť podmienkou pre vstup strany do vlády. Vzhľadom na skúsenosť z vlády pre neho predstavuje problém osoba lídra SNS Jána Slotu.
KDH podľa predsedu Pavla Hrušovského zatiaľ neprijalo rozhodnutie, či ísť do vládnej koalície alebo opozície. Svoj postup nekoordinuje so žiadnym iným subjektom, povedal novinárom Hrušovský po prijatí u prezidenta. Kresťanskí
demokrati podľa neho rozhodujú o svojom vzťahu k iným politickým subjektom a prijmú pozvánku na rokovanie od všetkých strán s výnimkou predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Možné vládne koalície sa zatiaľ pohybujú v hypotetickej rovine a povolebné rokovania budú dlhé, domnieva sa Hrušovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.