Prinášame reakcie niektorých európskych médií na výsledky sobotňajších parlamentných volieb na Slovensku:
Mladá Fronta Dnes (ČR): Na rozdiel od Česka nezvolili Slováci v sobotňajších voľbách pat, namiesto toho namiešali guláš. Majú jasného víťaza - na sociálneho demokrata sa hrajúceho Roberta Fica. Voľby zrejme ukončia rýchle reformy. K zmenám bude dochádzať pomalšie.
Lidové noviny (ČR): Vladimír Mečiar opäť zmizol. Zostarnutý, unavený, bojujúci už iba o svoju minulosť. Ešte pred štyrmi rokmi zaplňoval haly, vládol diskusným reláciám a vyhrával voľby. Teraz si už takmer nikto nevšimol, že prehral.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (Nemecko): SR má najjednoduchší a najtransparentnejší daňový systém, ktorý si možno predstaviť, ale aj stranícku džungľu, ktorá je neprehľadná ako daňové predpisy v spolkovej republike.
Financial Times (Veľká Británia): Porážka hospodárskych reformátorov v slovenských voľbách je poučnou spomienkou na ťažkosti, ktoré sprevádzajú snahu o získanie trvalej verejnej podpory pre trhovo orientované zmeny. Premiéra Mikuláša Dzurindu voliči odmietli, hoci sa mu podarilo uskutočniť najúspešnejšiu hospodársku a politickú reorganizáciu v Európe. Dzurinda priviedol svoju krajinu z medzinárodnej izolácie do Európskej únie a NATO, pritiahol rekordnú úroveň medzinárodných investícií a dosiahol silný hospodársky rast a zníženie nezamestnanosti.
BBC (Veľká Británia): Hlavná ľavicová strana na Slovensku získala vo voľbách najväčší podiel hlasov, no stále jej chýba väčšina. Aby Róbert Fico ako predseda víťazného Smeru mohol vládnuť, bude musieť vstúpiť do koalície a vybrať si partnerov spomedzi piatich veľmi odlišných strán. Ficovým cieľom je presadiť ľavicový program, ktorý osloví potreby občanov nespokojných s Dzurindovými pravicovými reformami.
Die Presse (Rakúsko): Povolebná situácia po víťazstve ľavicového Smeru-SD na Slovensku je patová. Napriek jasnému volebnému víťazstvu Roberta Fica sa totiž skutočným víťazom môže stať Mikuláš Dzurinda, ktorý opäť potvrdil svoje kvality v závere doťahujúceho maratónca. Ak sa mu totiž podarí získať pre spoluprácu doterajších koaličných partnerov a aktívnu alebo tichú podporu ĽS-HZDS bývalého premiéra Vladimíra Mečiara, môže sa dokonca po tretí raz postaviť do čela vlády. Šance na to však prirodzene nie sú dobré.
APA (Rakúsko): Zdá sa, že veľká časť slovenských voličov sa rozhodla stúpiť na brzdu reforiem, nespokojnosť s ktorými avizovali už aj prieskumy verejnej mienky hlavne u obyvateľstva žijúceho mimo veľkých centier. Takmer 30 percent Slovákov volilo v sobotu v súlade s tým stranu, ktorá chce sčasti reformy zrušiť. Ľudia pritom reformy ako celok neodmietajú.
Le Figaro (Francúzsko): Hoci bol Fico medzi voľbami vždy veľmi populárny, pri urnách až doteraz zaznamenal stratu podpory. V sobotu sa mu to podarilo. Slovákom sľúbil ukončenie liberálnych reforiem odchádzajúcej vlády Mikuláša Dzurindu, ktoré obyvateľstvo tvrdo pocítilo. Jeho sľuby však znepokojujú medzinárodnú finančné inštitúcie a Európsku úniu, ktoré boli veľmi naklonené liberálnym krokom predchádzajúcej vlády.
Libération (Francúzsko): Ambiciózny Robert Fico zvíťazil nad reformátorom slovenskej ekonomiky Mikulášom Dzurindom, ktorý stál na čele vlády osem rokov. Smer sa stal najsilnejšou politickou silou na Slovensku. Predseda Smeru, ktorému protivníci často pripisujú populizmus, dúfa, že zostaví koaličnú vládu presadzujúcu ľavicový program namiesto tvrdého liberalizmu z dielne odstupujúceho kabinetu.
Magyar Nemzet (Maďarsko): Fico síce vyhral, nie je však vylúčené, že Dzurinda opäť postaví vládu. Isté ale je, že reformy Dzurindovho kabinetu väčšina slovenského obyvateľstva odmietla.
Népszabadság (Maďarsko): Na Slovensku, podobne ako v Česku, vznikla po voľbách situácia blízka patu.
La Libre Belgique (Belgicko): Osem rokov po tom, ako nastúpila k moci koalícia vedená Mikulášom Dzurindom, boli sobotňajšie parlamentné voľby testom. Tak ako sa predpokladalo, zvíťazil Smer na čele s niekdajším tribúnovým populistom Robertom Ficom, ktorý síce získal o 11 percent viac ako SDKÚ, no ani tento dobrý výsledok mu nedovolí vytvoriť väčšinovú koalíciu len s bývalým diktátorským učňom 90. rokov Vladimírom Mečiarom, ktorý je dnes centristickým "pro-Európanom".
Le Soir (Belgicko): Naozajstným prekvapením je rekordný úspech SNS ako "zoskupenia, ktoré verejne hlása svoje protimaďarské a proticigánske tézy". Na Fica, považovaného svojimi odporcami za populistu a demagóga, ktorého veľký architekt liberálnych reforiem Mikuláš Dzurinda označil za boľševika, čaká ťažký začiatok.
Gazeta Wyborcza (Poľsko): Víťazstvo Smeru končí v slovenskej politike jednu epochu. Mikuláš Dzurinda sa stal premiérom v roku 1998 a postavil sa na čelo koalície demokratických síl, ktorá odsunula od vlády Vladimíra Mečiara. Slovenské voľby sú prelomové z jedného dôvodu: V roku 1998 voliči hlasovali skôr proti autoritatívnej vláde Vladimíra Mečiara, o štyri roky neskôr predstavoval jeho potenciálny návrat do vlády ešte stále hrozbu. V tohtoročných voľbách však Mečiar skončil mimoriadne oslabený. Pred štyrmi rokmi získal vyše 19 percent hlasov, teraz len osem. Je to Mečiarova labutia pieseň, v budúcich voľbách sa vôbec nemusí dostať do parlamentu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.