nachádzajúce sa v tejto expozícii patria k skvostom umeleckej histórie na Slovensku. Mimoriadne zaujímavé sú tri tabuľové maľby z prvej polovice 15. storočia - Vzkriesenie Lazara (1450-1460), Prorok Izaiáš (1450-1460) a Zvestovanie Panne Márii (1450-1460)
"Pravdepodobným miestom pôvodu týchto troch tabuľových malieb je farský kostol v Nižných Ružbachoch," dozvedáme sa od odborného pracovníka VSM Ivana Havliceho. "Neexistuje však žiadna písomná pamiatka dokazujúca existenciu oltára s týmito tabuľami."
Tieto maľby sú však určite fragmentmi krídel väčšieho oltárneho celku. "Pôvodne boli datované do obdobia pred rokom 1400. Až historik M.Csánky v roku 1936 upresnil toto datovanie, predovšetkým porovnaním ich slohu s medzinárodným gotickým prúdom. Zaradil ich do tradície spišského tabuľového maliarstva v provincionálnom štýle, s prvkami miestneho rustikálneho štýlu."
Pre výjav Zvestovania dokonca našiel priamu analógiu v drevorezovej predlohe z roku 1440-1450, v hornonemeckej biblii z Heidelbergu (Biblia pauperum). "Prepis predlohy je takmer doslovný, až na malé detaily. Napríklad dekoratívnej výzdoby baldachýnu a sedília."
Všetky tri tabule majú zreteľné prvky v štruktúre, kompozícii a kolorite, ovplyvnené výrazovými prostriedkami spišskej monumentálnej nástennej maľby. "Tam bolo podľa všetkého teda ťažisko autorovej umeleckej aktivity." Najbližšie podobnosťou sú nástenné maľby kostola sv. Ducha v Žehre. "Zhodná typika tvárí, ich štylizácia a dekoratívne stvárnenie, kresba figúr, drapérie, gestá a celková štýlová rovina majú so spomínanou nástennou maľbou veľa spoločných prvkov," dodáva I. Havlice.
Všetky tri tabule získalo VSM pred rokom 1910 priamo od Biskupského úradu v Spišskej Kapitule.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.