Ten, hoci bol len dôverníkom ŠtB, žiadal súd o výmaz jeho mena z internetovej stránky ústavu. Na prvom stupni biskup prehral, včera mal rozhodovať odvolací súd.
"Myslím si, že táto práca bola jeho sen. Mal veľmi jasnú predstavu o komunizme, a to nielen po stránke filozofickej, ale aj o tom, aká tragédia to bola pre človeka," hovorí jeden z jeho najbližších spolupracovníkov v ústave Miroslav Lehký.
Myslí si, že to, čo sa Langošovi podarilo v roku 2002, by dnes už možno ani nedokázal. Krátko po tom, ako ústav vznikol, prinášali médiá jeden za druhým príbehy o bývalých eštebákoch vo verejných funkciách, v štátnej správe. A tým väčšinou nezostávalo nič iné, ako sa funkcie vzdať, aj keď u nás nefunguje lustračný zákon.
Počet ľudí, ktorí Langoša znenávideli, rástol s každým sprístupneným spisom. Vyvrcholilo to snahami o zmenu zákona v parlamente. Poslanci to však zatiaľ nedovolili.
Krátko po vzniku ústavu napadli v Prahe jeho ženu a neskôr dobili neznámi útočníci na bratislavskej ulici aj jeho. "Nás nezastrašia," odkazoval neznámym s novými zubami po tom, čo mu vybili staré a s ostrihanými vlasmi.
Po fyzických útokoch bojoval na byrokratickom poli hlavne so Slovenskou informačnou službou. Tá komplikovala odovzdanie zväzkov ŠtB, ako mohla.
Čo bude teraz, je neisté, vyhliadky komplikujú aj blízke voľby. Nového predsedu už zvolí nový parlament, náhradník sa bude hľadať ťažko. Lehký hovorí, že Langošove prognózy volieb, čo sa týka ideí pamäti národa, boli skôr kritické, ale veril tomu, že Slovensko je schopné vytvoriť určité "zmysluplné korporatívne vedenie", ktoré bude pokračovať v začatom trende.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.