kýchať a kašľať. Naviac sa používajú v kúpeľni a WC. Je pravda, že máloktorú časť domácnosti je také namáhavé udržať v stave, kedy sa naozaj leskne čistotou. Ale ide to aj bez nadmernej spotreby chemických prípravkov. Vyskúšajte a uvidíte.
Najviac práce je s obkladačkami a kto má celú kúpeľňu až po strop z obkladačiek, má čo robiť, ak ich chce udržať ako nové a najmä vyspravené miesta nenechať "zájsť". Na vyčistenie obkladačiek skúste použiť rozprašovač, ktorým striekate izbové kvety. Nalejte do neho obyčajný ocot, zblízka postriekajte stenu a nechajte pôsobiť asi 30 minút. Potom obkladačky poutierajte handričkou namočenou v čistej vode. Ocot rozpustí usadený povlak a obkladačky nepoškodí. Čistenie vyspravených miest je zdĺhavejšie, ale to predsa nerobíme každý týždeň. Rozpusťte v menšom množstve vody prášok do pečiva a starou zubnou kefkou roztokom spáry dobre vykefujte. Potrebujete niekoľko dávok podľa plochy obkladu. Nerobte zbytočne väčšie množstvo roztoku. Po uschnutí budú spáry čisté. Ak ich chcete mať belšie, prejdite po nich školskou kriedou.
V starších kúpeľniach sa vytvárajú vo vani alebo umývadle žlté škvrny z kvapkajúceho kohútika. Potierajte ich octom alebo citrónovou šťavou niekoľkokrát po sebe. Je to menej namáhavé ako drhnutie práškom. Výraznejšie škvrny natrime kašičkou zo soli a octu, najlepšie večer, aby cez noc pôsobila. Potom opláchneme vodou. Ak nechceme, aby sa škvrny vytvárali ďalej, pretierajme a toto miesto handričkou s niekoľkými kvapkami oleja.
Vápenaté usadeniny na sprchovom sitku odstránime tak, že vrchnú časť sprchy odmontujeme a dáme do umývadla s horúcou vodou a pohárom octu. Ráno iba opláchneme. Kovové časti batérie umývadla a sprchy budeme mať čisté a vyleštené a nebudú na nich zasychať kvapky vody, ak ich po umytí a vyutieraní dosucha natrieme detským olejom.
Aj ten najkrajší záves v sprche má tendenciu plesnivieť, najmä v nevetranej kúpeľni. raz mesačne ho dajte dole, namočte do roztoku z 15 l vody a 500 g soli a nechajte v ňom hodinu. Potom vyberte a bez opláchnutia zaveste. Plieseň sa už neobjaví.
Na kúpeľňovom nábytku sa niekedy nedajú dobre otvárať zásuvky, lebo navlhnuté drevo sa časom skrúti. zadrhávajúce miesta natrite voskom (sviečkou) alebo suchým mydlom.
Tieto domáce prostriedky pomáhajú, napokon už aj niektoré čističe napr. handričky na mikrovlnné rúry sú napustené citrónovou šťavou a neobsahujú žiadne chemikálie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.