zelené dreviny, ktoré sa špinavých listov nebudú môcť zbaviť na jeseň. Najskôr je nutné záhradku odvodniť. Ak voda neodteká sama, pokúste vykopať odvodňovacie kanály. Stačí hĺbka okolo dvadsať centimetrov dôležité je, aby mali spád. Ak nestačí prirodzený sklon terénu, môžete vykopať spádovou jamu a z nej privedenú vodu odčerpávať. AJ keď voda v kanáloch priamo nezurčí, za nejaký čas vrchnú vrstvu pôdy odvodnia. Potom sa do pôdy bude moci vrátiť pôdny vzduch.
Je nevyhnutné nielen pre korene rastlín, ale aj pre aeróbne mikroorganizmy. Tie v pôde rozkladajú látky za pomoci kyslíka. Ak jej totiž kyslík chýba, množia sa mikroorganizmy anaeróbne. Tie vedia látky rozkladať aj bez kyslíka, ale výsledkom sú zlúčeniny ako sirovodík, čpavok či metán - hnitie. Je potrebné mať trpezlivosť a nevstupovať na neodvodnenú záhradu.
Neporiadok počká, dôležitejšie je prevzdušnenie a náprava pôdy, čo každým šliapnutím oddialite. Ani kosiť podmočený trávnik, ktorý zatiaľ bojuje o holý život, nie je práve dobrý nápad. Zo zašliapnutej pôdy sa voda dostáva omnoho horšie. Ak už je vkročenie na záhradu nevyhnutné, použite aspoň dosky či staré dvere, proste hoci čo, čo vašu váhu rozloží.
A ako spoznať, že je pôda už odvodnená? Nikde nie je žiadna kaluž, po zošliapnutí sa v stope netvorí bahno ani voda. Ak potrvá slnečné a teplé počasie, mohla by záhrada čoskoro vyschnúť, ale je to, samozrejme individuálne. Tam, kde voda pretekala, zasiahla pôdu menej než tam, kde dlhší čas bez pohnutia stála.
Potom je možné pokračovať ďalej - motykou okopať kríky a trvalky, pôdu zryť, trávnik pokosiť a dôkladne vyhrabať všetky nečistoty, lístie, vetvičky alebo kamienky. Tým sa zároveň aj prevzdušní. Môžete ju aj mierne pohnojiť.
Pozor na vysoké stromy! Ak ich voda silne podmočila, môžu zrazu spadnúť. Ak sä akokoľvek vychýlené alebo sa hýbu, je potrebné zavolať špecializovanú záhradnícku firmu, ktorá sa zaoberá aj úpravou a rúbaním vysokých stromov.
Po porade s nimi uvidíte, či stačí strom vyviazať, odľahčiť jeho korunu, alebo je nutné ho vyrúbať. Provizórne môžete nebezpečný strom zabezpečiť pomocou dvoch skrížených guľatín, ktoré ho podoprú nad hornou polovicou. Zničené časti záhrady zacelí nová pôda a osiatie. Podľa toho, kedy záhrada vyschne, je možné siať a sadiť už na jeseň, alebo až na jar.
Nie je na škodu, ak si nová pôda cez zimu sadne a začnete sadiť až na jar - ako pri zakladaní záhrady. Náplavové bahno bolo predtým v poľnohospodárstve veľmi cenené, dnes však povodeň splachuje aj toxické látky z tovární. Preto je lepšie postihnutú úrodu zlikvidovať. V ďalšom roku si môžete nechať urobiť pôdny rozbor a presvedčiť sa, či už môžete pestovať nezávadné plodiny, alebo či je potrebné ešte počkať.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.