MVDr. Daniela VALENTOVÁ, MVDr. Pavol ŠTEFÁNIK
Kliešte a komáre neobťažujú iba ľudí, ale môžu spôsobiť vážne choroby aj domácim zvieratám. Dnes sa dozviete, aké sú to choroby, ako ich liečiť, či ako im predchádzať.
Dirofilária napáda najmä psy
V dôsledku povodní ohrozujú Slovensko premnožené komáre. Na našom území sa nachádza okolo 60 druhov komárov, život človeku komplikuje len asi 10 druhov. Sú zároveň potenciálnymi prenášačmi vírusov a baktérií. Prípadná komária kalamita však môže priniesť i nebezpečenstvo v podobe parazita dirofilárie. Ide o červa, ktorý napáda najmä psy, ale i ďalšie cicavce vrátane človeka.
Ochorenie sa začína, keď sa prostredníctvom samičky komára dostane do tela jej obeti krv infikovaná tisícami larvičiek dirofilárie. Larvičky sú roznášané krvným obehom a usadzujú sa pod kožou, v orgánoch alebo v srdci psa. Dorastajú až do veľkosti 30 centimetrov. Na Slovensku sme zaznamenali dva druhy dirofilárií prenášaných komármi, ktoré môžu vyvolať rôzne formy ochorenia. Prvý druh je menší, žije v podkoží psa a nemusí spôsobovať žiadne problémy. Druhý druh žije v srdci a pľúcnych artériách a je oveľa nebezpečnejší. Psy trpia srdcovými a pľúcnymi ťažkosťami, pokašliavajú, ľahko sa unavia, v ťažkých prípadoch im zlyhávajú obličky a pečeň. Liečba tejto formy je komplikovaná, jednoduchšia je prevencia v podobe antiparazitárnych prípravkov a repelentov.
Myxomatóza spôsobuje vysoké straty
K ďalším druhom zvierat, ohrozeným v období premnoženia komárov, sú domáce i divo žijúce králiky. Ohrozuje ich myxomatóza, ktorej pôvodcom je Myxomavirus. Tento vírus prenáša hmyz cicajúci krv, a choroba sa ďalej šíri priamym kontaktom. Ostatné cicavce nie sú na myxomatózu vnímavé.
Ochoreniu podľahnú všetky vekové kategórie králikov, mláďatá do veku dvoch mesiacov sú však odolnejšie. Straty v chovoch môžu dosiahnuť 29 až 90 percent. Prvými nápadnými príznakmi ochorenia býva zápal spojoviek, prejavujúci sa mliečnym výtokom z oka. Králiky strácajú záujem o potravu a sú apatické. Pri akútnom priebehu ochorenia hynú už do 48 hodín.
Pri zvieratách, ktoré prežívajú akútnu formu ochorenia, nastupuje obraz opuchu viečok, pysku a ušníc, čo celkovo vzbudzuje dojem opuchnutej hlavy. Samiciam opuchnú vonkajšie pohlavné orgány, samcom miešok. Neskôr pozorovať hnisavý výtok z nosa, sťažuje sa dýchanie, pričom dochádza k úhynu väčšinou v 1. až 2. týždni od nástupu prvých klinických príznakov. Pri králikoch, ktorí prežívajú dlhšie, sa na postihnutých miestach vytvárajú typické uzlíky - zdureniny, tzv. myxómy, od čoho je odvodený i názov tohto vysoko kontagiózneho ochorenia.
Na prevenciu myxomatózy sa používa účinná vakcinácia. Veľmi dôležitá je však i mechanická ochrana zvierat pred samotnými komármi, a to umiestnením ochranných sieťok na klietky, v ktorých sú chované. Samozrejmosťou je i dokonalá hygiena prostredia v chove s vylúčením vlhkých a odpadom znečistených miest v blízkosti klietok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.