pri sedle Pusté Pole a tiahne sa východným smerom na približne 12-kilometrovom úseku až po priehradu Palcmanská Maša.
Dolinu charakterizujú veľké výškové rozdiely medzi jej dnom a okolitými vrchmi. Divoká, úzka dolina sa na niektorých miestach rozširuje a vytvára malé kotlinky, kde vznikli osady a malé dedinky - Dobšinská Ľadová Jaskyňa, Stratená a Stratenská Píla. Väčšinou je však široká akurát pre cestu a železnicu, aj to nie všade. Od západu je prvým výrazným útvarom Ostrá skala (970 m), potom skalná galéria Srnčích skál (1 167 m), kedysi prístupná aj značkou. Nad Stratenou sa vypínajú Sokolie skaly a Marčeková (1 101 m), ďalšie skalné útvary sú pri Stratenskej píle. Práve na nich nie je zvláštnosťou vidieť kamzíky, pričom najkrajšia vyhliadková trasa je z motoráčika, ktorý už patrí ku koloritu doliny. Záverečný úsek po Palcmanskú Mašu je prístupný práve len železnicou.
Najznámejším úsekom doliny je Stratenská tiesňava, západne od obce Stratená, ktorá je zovretá strmými skalnými stenami, pomedzi ktoré meandruje Hnilec. Umelá cesta touto tiesňavou s trinástimi mostami bola vybudovaná už v roku 1840, pričom z východu, od Stratenej, ju uzatvárala charakteristická skalná brána. Tá, žiaľ, vzala za svoje v roku 1944, v bojoch, ktoré tu prebiehali počas Slovenského národného povstania.
Pestrosť geomorfologických foriem, extrémne podmienky, vytvárajúce unikátne lesné spoločenstvá jedľobučín, bučín a borín, mnohé významné krasové javy, vzácne rastlinstvo a živočíšstvo - to dohromady vytvára jeden z najcennejších prírodných komplexov Slovenska.
BEDEKER
Prístup: Stratenská dolina je prístupná po ceste na úseku Pusté Pole - Stratená (cesta Poprad - Dobšiná), železnicou po celej dĺžke na trati Margecany - Červená skala. Ak si však chcete pozrieť Stratenskú tiesňavu, treba ísť pešo. Od Dobšinskej Ľadovej jaskyne cez tiesňavu, Stratenú až po Stratenskú Pílu vedie červeno značený chodník, ktorý v spomínanom úseku absolvujete za dve hodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.