Inflácia zrejme donúti politické strany k ústupkom
Bratislava - Analytici sa zhodujú v tom, že politické strany, ktoré vytvoria vládnu koalíciu, budú musieť od časti svojich volebných programov
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
upustiť. Hlavným dôvodom je súčasná vysoká inflácia, ktorá je vyššia, ako očakávala Národná banka Slovenska. Môže znamenať nedodržanie maastrichtských kritérií, ktoré sú podmienkou na úspešné prijatie eura v roku 2009.
Ak chce vláda udržať infláciu na čo najnižšej úrovni, mala by podľa analytikov znižovať verejné výdavky a znižovať deficit štátneho rozpočtu. To sa však nie vždy zhoduje s tým, čo strany pred voľbami nasľubovali.
Rozsiahle dávky štátnej sociálnej pomoci, výstavbu komunálnych bytov a masívnu výstavbu diaľnic možno uskutočniť iba za cenu veľkých verejných výdavkov.
„Všade na svete sa volebné programy po voľbách menia, napríklad solidárnosť v takej miere, ako ju navrhuje strana Smer, nie je možné v žiadnom prípade dodržať," povedal ekonóm-prognostik Pavol Kárász. Slovensko podľa neho nemá toľko peňazí, aby si mohlo dovoliť takú náročnú zdravotnú starostlivosť, ktorá zodpovedá "solidárnym" predstavám Smeru.
Vysoké verejné výdavky prispievajú k zvyšovaniu cien. „Keď nenastúpi reštriktívna finančná politika vlády, štátny dopyt spolu s dopytom spotrebiteľov spôsobí rast inflácie," povedal analytik Poštovej banky Miroslav Šmál.
Kárász verí, že v roku 2006 bude každá vláda taká rozumná, že nejakou rozšafnou politikou neohrozí splnenie maastrichtských kritérií. „Vari jedine pri koalícii HZDS-Smer-SNS riziko neuvážených výdavkov existuje," dodal.
Zdá sa, že práve táto koalícia je po nedeli reálna. Vyplynulo to zo slov predsedu strany Smer Roberta Fica v relácii Na telo televízie Markíza.
Podľa analytikov má však hlavné slovo pri "strážení" inflácie Národná banka Slovenska. „Národná banka patrí medzi najnezávislejšie banky v Európe. Ovplyvňovať vývoj inflácie je hlavne v jej kompetencii," povedal Kárász.
Navyše, inflácia je v súčasnosti celosvetovým problémom, zhodujú sa odborníci. Jej hlavným dôvodom sú rastúce ceny ropy.
Súčasná úroveň inflácie na Slovensku nie je makroekonomický problém. Začne byť iba vtedy, keď budeme chcieť dodržať prísne maastrichtské kritériá. Slovensko chce vstúpiť do eurozóny začiatkom roka 2009. Dovtedy inflácia nemôže byť vyššia ako 1,5 percenta nad priemerom troch krajín eurozóny s najnižšou infláciou. Ak by sme chceli vstúpiť do eurozóny teraz, inflácia by nemohla byť vyššia ako 2,6 percenta.