období rokov 2004 - 2006 sa končilo.
ŠRVŠ je medzi študentmi vysokých škôl málo známa. Ako nám povedal podpredseda Akademického senátu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Leo Vojčík, tak "v skutočnosti rádových študentov ani nezastupuje, pretože priemerná účasť na voľbách je veľmi nízka. Je to mnohočlenný orgán, ktorý vďaka svojej veľkosti často zdĺhavo reaguje na spoločenské problémy študentov a funguje skôr ako diskusné fórum." Delegát za Prešovskú univerzitu Erik Jesenko je naopak presvedčený, že problém, ktorý existuje, sa dá "veľmi krásne vyriešiť zapojením viacerých delegátov do chodu rady a zlepšiť spoluprácu s univerzitnými senátmi, parlamentmi a rôznymi radami."
ŠRVŠ SR je priamo ustanovená v zákone o vysokých školách a je najvyšším zastupiteľským orgánom študentov vysokých škôl, ktorá zastupuje záujmy študentov navonok. Jej členom môže byť len študent vysokej školy. Študentskú radu vysokých škôl za každú vysokú školu tvorí vždy jeden zástupca zvolený študentskou časťou akademického senátu vysokej školy a ďalší zástupcovia študentskej časti akademickej obce vysokej školy zvolení študentskou časťou akademickej obce vysokej školy, a to z každých i započatých dvetisíc zapísaných študentov jeden zvolený zástupca.
Už počas funkčného obdobia uplynulej ŠRVŠ sa uvažovalo o zmene jej štruktúry. Jedným z návrhom bolo zredukovanie počtu delegátov, no nepodarilo sa ho presadiť. Ako nám však povedal Erik Jesenko, delegát ŠRVŠ za Prešovskú univerzitu "určite sa bude konať nejaká reforma. Možno aj taká ako ju predostrel Michal Bagin. Avšak uvidíme až po júni, ako to bude všetko vyzerať. Rada pripravuje aj akcie, ktoré mali pilotný štart minulého roku." Okrem toho ŠRVŠ pre nasledujúce funkčné obdobie pripravuje koncert pre vysokoškolákov v spolupráci so Slovenskou filharmóniou, pripraviť koncepciu pravidelného informačného bulletinu v elektronickej forme pre členov, partnerov ŠRVŠ, senátorov, rektorov, zahraničie; hľadať potencionálnych partnerov pre webové riešenie, pretvoriť na stránku s komplexným systémom informácií pre vysokoškolákov, indexovať do prehliadačov a podobne.
I napriek tomu si L. Vojčik myslí, že môže študentom ponúknuť mnoho a "je, i napriek svojím nedostatkom a v núdzi o kvalitnú reformu, vhodnou platformou pre aktívnych študentov, ktorí nechcú ostať bokom o ústredného diania okolo vysokého školstva. ŠRVŠ potrebuje silné osobnosti, ktoré nepodľahnú rôznym tlakom a demotivácii a dokážu presadzovať študentské záujmy. Totižto ako každý iný orgán i ŠRVŠ je o osobnostnej kvalite jej členov a keď bude táto rásť, tak i prestíž byť jej členom vzrastie. Sú to spojené nádoby, ktoré sa dajú napĺňať len z jednej strany, a to kandidovaním schopných a motivovaných študentov s ideálmi, že môžu niečo zmeniť."
Rada schvaľuje alebo sa vyjadruje k návrhom, ktoré sú uvedené o vysokých školách a prerokúva aj ďalšie opatrenia a návrhy, ktoré sa vysokých škôl významne dotýkajú. Jej základnými orgánmi sú Zhromaždenie delegátov, ktorý je najvyšším orgánom študentskej rady, predsedníctvo, ktoré je jej výkonným orgánom a kontrolná rada, ktorá je jej kontrolný orgánom. Okrem toho je tam aj stály výbor, ktorý je poradným orgánom. Voľby do Študentskej rady sa konajú každé dva roky. Volené obdobie začína plynúť dňom ustanovujúcej schôdze zhromaždenia delegátov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.