zozname mali byť takzvaní VIP klienti, ktorí do Horizontu vložili veľké peniaze - často aj desať miliónov. Niektorí ich vraj mali vybrať tesne pred uzavretím pobočiek firmy. Objavilo sa tam i meno dcéry Vladimíra Mečiara a manželky Ivana Mikloša.
Správu o týchto menách na zozname prinieslo pred voľbami iba jedno médium.
Autor e-mailu bol podpísaný ako František Matík a odoslal ho z adresy frantisek.matikhusmail.com.
Server husmail je známy tým, že má prísne bezpečnostné pravidlá, takže je prakticky nemožné zistiť, z akej krajiny a z akého počítača e-mail odišiel.
František Matík je jeden zo štyroch obžalovaných z podvodu v nebankových subjektoch. Od začiatku vyšetrovania je na úteku.
Človek podpísaný jeho menom v e-maili tvrdil, že by rád uviedol na pravú mieru vyjadrenia politikov: "To, ako skončila firma BMG Invest a Horizont Group, nie je len naša vina, majú na tom svoj podiel i ľudia z vrcholnej politiky, ako i SIS. Alebo ľudia, ktorí sa za pracovníkov SIS vydávali." Šéf Horizontu Vladimír Fruni vraj svojich kolegov vždy ubezpečoval, že všetko dobre dopadne, lebo má výborné politické krytie vďaka sponzorským darom.
Manželka ministra financií i dcéra predsedu HZDS popreli, že by boli klientkami BMG či Horizontu. Médiá však oslovili aj iných, menej známych ľudí zo zoznamu, a tí svoje vklady potvrdzovali. Polícia porovnala zoznam so svojimi údajmi a zistila, že niekto zoznam sfalšoval a mená ako Miklošová a Mečiarová dosadil zámerne.
Možnosť úniku zoznamu z vyšetrovacieho spisu polícia nevyšetruje. Hovorca Policajného prezídia Martin Korch povedal, že originál je na Špeciálnom súde a kópia na Úrade boja proti korupcii: "K údajnému Matíkovmu listu bolo priložených šesť strán zoznamu. Treba si uvedomiť, že prístup k databáze klientov mali v prvom rade Matík a spol., takže hovoriť o úniku z nášho prostredia je špekulácia. K zoznamu mali prístup všetci zamestnanci BMG."
Polícia už v minulosti preverovala, či politici mali vklady v BMG a žiadne podobné mená v zoznamoch neobjavila. Správu o politikoch na zoznamoch zverejnilo pred voľbami iba jedno súkromné rádio. Ivan Mikloš naň podal žalobu.
Miklošov hovorca Peter Papanek povedal, že polícia tiež prešetruje podozrenie z ohovárania. "Adresáti mali možnosť osloviť aj ministerstvo vnútra a presvedčiť sa o nedôveryhodnosti zdroja a informácie," povedal. Podľa neho sa neskôr ukázalo "odkiaľ vietor fúka". Smer-SD totiž zverejnil v agentúrach platenú správu, kde vyzýval Mikloša, aby sa k tomu vyjadril.
"Išlo o podvrh s cieľom zdiskreditovať osobu Ivana Mikloša tesne pred voľbami. Ani Ivan Mikloš, ani nikto z jeho rodiny do BMG alebo iného nebankového subjektu nevložil ani korunu a jeho postoj k nebankovým subjektom, ako aj k odškodneniu klientov je všeobecne známy," dodal Papanek.
(mož)
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.