potvrdili. Výsledkom sporov medzi ODS a ČSSD je, že po hodinovom rokovaní bola schôdza prerušená do štvrtka. ČSSD sa rozhodla, že do prvého kola volieb predsedu Snemovne nenominuje žiadneho kandidáta. ODS navrhla poslankyňu Miroslavu Němcovú, ktorá bola doteraz podpredsedníčkou tejto parlamentnej komory.
„Obavy nemám, pretože sa neupínam na to, či budem mať nejakú funkciu alebo nie. Ja iba dôverujem tomu, že to dobre dopadne, verím, že to dobre dopadne a budem zvolená, pretože mám pocit, že to je presne to, čo by pohlo tú našu patovú situáciu v Českej republike. To znamená, že by bola ustanovená Poslanecká snemovňa, mohla by odísť vláda, ktorá už vlastne nadsluhuje, a pohli by sme sa ďalej," povedala Němcová (na snímke).
Českí poslanci včera zvolili iba volebnú komisiu. Na zvolenie ešte len čaká mandátový a imunitný výbor. Členovia novozvoleného parlamentu sú skeptickí a pripúšťajú, že ustanovujúca schôdza Snemovne môže trvať dni aj týždne. Z ústavy vyplýva, že bez zvolenia jej kompletného vedenia nie je možné schôdzu ukončiť a pred jej skončením nemôže vláda Jiřího Paroubka podať demisiu.
Sociálna demokracia včera ústami premiéra a svojho šéfa Paroubka naznačila, že ak by ODS podporila do čela Snemovne sociálneho demokrata Lubomíra Zaorálka, ktorý ju viedol štyri roky, vláda by už vo štvrtok mohla podať demisiu a v piatok by mohla mať ČR novú vládu. ČSSD ale nechce výmenou za post pre Zaorálka sľúbiť, že budúcu vládu Mirka Topolánka podporí. Podľa Paroubka konštituovanie Snemovne a podpora budúcej vláde spolu nesúvisia. ODS oponuje, že na post predsedu má nárok ona ako víťazná strana volieb a sociálnym demokratom pripomína, že pred štyrmi rokmi post predsedu Poslaneckej snemovne ČSSD gentlemansky neprenechala opozičnej ODS, ale obsadila sama.
Predseda českej ODS Mirek Topolánek sa chce pokúsiť o rokovanie s ČSSD, ktoré by odblokovalo patový stav v Poslaneckej snemovni. „Je otázkou, ako dlho a ako intenzívne budú (poslanci ČSSD) blokovať tú situáciu, ktorá v Poslaneckej snemovni nastala. Všetci poslanci boli zvolení riadne, dostali od svojich voličov hlasy, budú brať plat, a pritom nebudú pracovať. Myslím si, že sociálni demokrati rýchlo pochopia, že tú situáciu nemožno dlho predlžovať a že budú ochotní vôbec začať rokovať o nejakom spôsobe dohody, ktorý umožní odblokovanie tej situácie, umožní demisiu vlády, umožní menovanie vlády novej," konštatoval Topolánek.
ČSSD trvá na svojom a z obštrukcií obviňuje ODS. Práve nominovanie Miroslavy Němcovej na post šéfky snemovne považuje podpredseda sociálnej demokracie a vicepremiér Zdeněk Škromach za obštrukciu ODS. „Zo strany sociálnej demokracie túto kandidátku nikto nepodporí, pretože v momente, keď ODS zostavuje vládu, tak sme presvedčení o tom, že túto funkciu, v situácii menšinovej vlády, by mal mať predstaviteľ sociálnej demokracie. Od nás nemôže nikto čakať, že zvolíme Němcovú za predsedníčku Poslaneckej snemovne a ešte dáme dôveru tejto menšinovej vláde, to by nás asi mali trocha za bláznov," vysvetlil pozíciu ČSSD Škromach.
Autor: Sociálne poistenie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.