roku 85 907 423 cestujúcich, čo predstavuje nárast o 2,8 percenta v porovnaní s rokom 2004. Keď spomenutý údaj takpovediac premeníme na drobné, znamená to, že atlantským letiskom prejde za mesiac v priemere okolo 7,15 milióna cestujúcich, za týždeň 1,65 milióna a za "priemerný" deň 235 360 cestujúcich (teda temer toľko, koľko majú Košice obyvateľov). Pre porovnanie možno uviesť, že košickým letiskom prešlo za celý minulý rok približne 270 000 cestujúcich. Svetovou dvojkou čo do počtu prepravených cestujúcich ostáva letisko v Chicagu, ktorým vlani prešlo 76 510 003 cestujúcich (nárast o 1,3 %). Tretie miesto si počtom 67 915 389 už roky udržuje londýnske letisko Heathrow, ktoré je tak európskou jednotkou. Na štvrtej priečke je tokijské letisko Haneda, ktorým vlani prešlo 63 282 219 cestujúcich, čo predstavuje nárast o 1,6 % v porovnaní s rokom 2004. Na piatom mieste je letisko v Los Angeles (temer 61,5 mil. pasažierov), nasledované letiskom v Dallase, ktoré zaznamenalo mierny pokles počtu cestujúcich (na 59 mil.). Určitým prekvapením je, že Frankfurt stratil pozíciu dlhodobej európskej dvojky, keď ho nárastom o 4,9 % "preskočilo" parížske letisko Charlesa de Gaullea. To sa počtom 53 756 200 cestujúcich posunulo na siedmu priečku svetového rebríčka, pričom ôsmy Frankfurt zaznamenal 52 219 412 cestujúcich. Na deviate mieste sa posunulo (o dve priečky) letisko v svetovom centre hracích automatov, teda v Las Vegas, ktoré si zaknihovalo 44,28 mil. cestujúcich. Na desiatom mieste je letisko v Amsterdame, ktorého bránami prešlo 44,1 mil. cestujúcich. Nasledujú letiská v Denveri, Madride (tam narástol počet cestujúcich o 8,4 %) a Phoenixe. Neuveriteľný nárast zaznamenalo letisko v čínskom Beijingu (čiže Pekingu), ktorým vlani prešlo temer 41 miliónov cestujúcich, čo predstavuje nárast o 17,5 % (je to najväčší nárast spomedzi všetkých letísk na prvých 25 miestach rebríčka). Pekingské letisko sa tak z 20. priečky posunulo na 14. priečku. Na ďalších miestach svetového rebríčka najvyťaženejších letísk sú letiská v New Yorku, Hong Kongu, Houstone, Bangkoku, Minneapolis a Detroite.
Spomenuté štatistiky sa týkajú celkového počtu cestujúcich, ktorí prešli jednotlivými letiskami. Zaujímavá je však aj štatistika, ktorá zohľadňuje len tzv. medzinárodných cestujúcich, čiže cestujúcich, ktorí na dané letisko prileteli z inej krajiny resp. do inej krajiny z neho odleteli. V tejto štatistike za rok 2005 figurujú na prvých štyroch miestach európske letiská. Svetovou jednotkou v tomto smere je londýnske letisko Heathrow (na snímke), ktorého bránami prešlo vlani niečo vyše 61 milióna "internacionálnych" cestujúcich. Na druhom mieste je letisko Ch. de Gaullea v Paríži (48,8 mil.), nasleduje Frankfurt (44,8 mil.) a Amsterdam (temer 44 mil.). Na ďalších miestach sú letiská Hong Kong, Singapur, londýnske letisko Gatwick, Tokio, Bangkok a Soul. Na 11. mieste je letisko v Dubaji, ktorým prešlo temer 24 miliónov medzinárodných cestujúcich, čo je nárast o 16,2 % v porovnaní s rokom 2004. Na ďalších miestach sú letiská v Madride a Mníchove, za nimi sa umiestnilo londýnske letisko Stansted. Všetkými tromi londýnskymi letiskami (Heathrow, Gatwick a Stansted) prešlo teda vlani dokopy vyše 109 miliónov medzinárodných cestujúcich.
Zaujímavé je aj poradie letísk podľa počtu pohybov lietadiel, čo je vlastne súčet počtu pristátí a vzletov. Podľa tohto parametra je svetovou jednotkou letisko v Chicagu, ktoré vlani zaznamenalo 970 867 pohybov, čo je v priemere 2 660 pohybov denne. V priebehu "priemernej" hodiny zaznamená letisko 110 pohybov lietadiel (súčet počtu štartu a počtu pristátí je 110). Pretože v noci je počet pohybov relatívne malý, počas dennej špičky je počet pohybov za hodinu oveľa vyšší ako 110. Na druhom mieste tohto rebríčka je letiska v Atlante, nasledované letiskom Dallas/Fort Worth, a potom sú až do desiateho miesta samé americké letiská. Európskou jednotkou v počte pohybov je parížske letisko Ch.de Gaullea, ktoré vlani zaznamenalo 522 619 pohybov. Letisko vo Frankfurte je na 16. mieste, londýnske letisko Heathrow na 17. mieste. Takéto "nízke" umiestnenie letiska Heathrow je dané tým, že na tomto letisku pristáva veľmi veľa veľkokapacitných lietadiel, lietajúcich na diaľkových a veľmi vyťažených európskych linkách, zatiaľ čo na väčšine amerických letísk prevažujú menšie lietadlá, slúžiace na regionálnu dopravu.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.