novela zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), ktorou sa od 1. júla zavádzajú poplatky za všetky jej výkony.
"Za zásahy Leteckej záchrannej zdravotnej služby sa platiť nebude. Ak dôjde k záchrannej akcii vo vysokohorskom prostredí bez spolupráce s horskou službou, tento zásah bude plne hradený zdravotnou poisťovňou," uviedol riaditeľ ATE Milan Hoholík.
V prípade, že horskí záchranári požiadajú o technickú pomoc svojich leteckých kolegov, tí si ju od HZS vyúčtujú. "Pokiaľ nás horská služba požiada o vrtuľník, tak jej ho poskytneme, samozrejme za príslušnú úhradu," doplnil M. Hoholík. Ako dodal, za ošetrenie a transport zraneného turistu do nemocnice si ATE účtovať samozrejme nebude.
Novela zákona o HZS "prinútila" horských záchranárov odstúpiť aj od projektu Karty darcu - priaznivca. Tá jej držiteľovi garantuje istý nadštandard, to znamená, že leteckí záchranári "vykonajú aj zásah, ktorý zdravotná poisťovňa nebude považovať za indikovaný," uviedol M. Hoholík. Jednoducho povedané, ak poisťovňa zváži, že letecká pomoc nebola nevyhnutná a záchranárom ju nepreplatí, tí si peňažnú náhradu nebudú od držiteľa karty vymáhať.
Cena karty je minimálne dvesto korún, zakúpiť si ju môžu aj zahraniční návštevníci slovenských hôr. Tí podľa slov M. Hoholíka tvoria tridsať- až štyridsaťpercentný podiel z celkového počtu takmer 1 380 darcov - priaznivcov, väčšina z nich pochádza zo susedných Čiech a Poľska. "Nie je to konkurenčný produkt komerčnému poisteniu, ktoré kryje náklady na technický zásah," podotkol riaditeľ LZZS Ladislav Šimák.
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.