obetí protikomunistického povstania známeho ako Poznanský jún 1956. Uctenia pamiatky sa zúčastnili prezident SR Ivan Gašparovič, poľský prezident Lech Kaczynski, prezident Maďarska László Sólyom, prezident ČR Václav Klaus a aj nemecký spolkový prezident Horst Köhler. Vo svojich príhovoroch vyzdvihli dôležitosť tejto udalosti, ktorá si pred 50. rokmi vyžiadala najmenej 51 obetí. Zároveň zdôraznili význam slov sloboda a demokracia.
"Najdôležitejšie z historického hľadiska je iste výsledok - to, že dnes žijeme v slobodných demokratických štátoch, ktorých budúcnosť garantuje spojenectvo a partnerstvo v zjednocujúcej sa Európe," povedal v rámci svojho prejavu slovenský prezident I. Gašparovič.
V rámci jednodňovej návštevy prezidenti absolvovali spoločné stretnutie na radnici metropoly Veľkopoľského vojvodstva, kde im slávnostne odovzdali pamätné medaily. V programe prezidenta SR došlo v súvislosti s meškaním k menším posunom. Približne jeden aj pol hodinové meškanie spôsobila porucha na elektrine motora leteckého špeciálu TU-154.
Gašparovič tiež položil veniec na pomník najmladšej obete povstania - 13-ročného Romka Strzalkovského, ktorý sa stal symbolom obetí povstania. Počas dnešného stretnutia prezidentov sa uskutoční ešte spoločná tlačová konferencia. Pri protestoch zahynulo 51 osôb, pričom 49 z nich boli civilisti. Ďalších takmer 600 ľudí utrpelo zranenia. V súvislosti s demonštráciami zadržali 800 osôb a 135 z nich obžalovali. Dvanásť robotníkov odsúdili na dva až šesť rokov väzenia. Revolúcia krajinou otriasla a po nej sa začali základné organizácie komunistickej strany rozpadať. Vo fabrikách vznikali robotnícke rady, požadujúce politické zmeny a samosprávne riadenie podnikov.
Autor: Poznaň (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.