bývalého poslanca HZDS Ivana Lexu. Čo to bude pre tieto kauzy znamenať?
Podpredseda KDH a bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic si nemyslí, že Slovensku hrozí návrat do rokov 1994 až 1998. "Nie som prívržencom maľovania príliš katastrofických scenárov," povedal Lipšic, bude však pozorne sledovať, aby sa nezľavilo z toho, čo sa "urobilo v boji proti korupcii a mafii".
SNS má napríklad v programe zrušenie Špeciálneho súdu, ktorý Lipšic považuje spolu so Špeciálnou prokuratúrou za kľúčový v boji proti korupcii. "Vyvolalo by to aj vážne praktické problémy. Mnohé prípady organizovaného zločinu sú rozpojednávané, hrozilo by ich začatie odznova a prepustenie podozrivých osôb z väzby."
Podpredseda Smeru a kandidát na ministra vnútra Robert Kaliňák považuje za predčasné hovoriť o týchto inštitúciách, ale vidí sa mu zbytočné, ak riešia drobné úplatky. "Na veľké kauzy je vhodný. Možno treba urobiť drobné úpravy."
Troch ministrov vnútra prežil vo funkcii prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak. Lipšic si myslí, že jeho funkcia nie je politická a ak má vláda záujem postihovať mafiu, mala by to robiť s kvalifikovanými a morálne bezúhonnými ľuďmi.
Kaliňák tvrdí, že sa chcú vo vláde zamerať na extrémizmus a dať ľuďom pocit bezpečia. Na poznámku, že idú do vlády so SNS, povedal: "O to viac. Pokiaľ viem, SNS sa jednoznačne vyjadrila smerom k Slovenskej pospolitosti."
Reči o tom, že je koniec vyšetrovania citlivých káuz, považuje Kaliňák za zbytočné. "Nikto do ničoho zasahovať nebude," lebo inštitúcie sú nezávislé a "všetci budeme pod kontrolou médií a verejnosti".
Nová vláda však zrejme vymení riaditeľa SIS. "Je to veľmi pravdepodobné," povedal Kaliňák.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.