všetci vraveli, že to neurobí, že by bol úplný blázon. Týmito slovami včera komentoval český denník Lidové noviny (LN) oznámenie predsedu Smeru, že vytvorí vládu s HZDS a SNS. Denník v tejto súvislosti špekuluje o tom, že za vznikom koalície môžu stáť "podnikateľské skupiny", pre ktorých je Fico iba tzv. bielym koňom. S Mečiarom a Slotom nemusel Fico ani vyjednávať. Všetko bolo vopred dohodnuté. Oni potrebovali jeho. Ten prvý s povesťou Lukašenka a Miloševiča, druhý so slovníkom českého republikána Miroslava Sládka a renomé mafiána, pokračujú LN. Účasť vo Ficovej vláde im dáva novú politickú identitu. A tá má pre nich vyššiu cenu než ministerské posty, ktoré Smeru a jeho predsedovi pokojne prenechajú. Fico si bude môcť vyskúšať aj svoj ľavicový program. Po umytí predvolebnej rétoriky z neho až tak veľa nezostalo. Investorom ani kapitánom slovenského hospodárstva určite neuškodí, zdôrazňujú v komentári LN.
Budapešť (TASR) - Podľa včerajšieho vydania maďarského denníka Népszabadság znepokojujúcou otázkou zostáva, či vedenie Smeru dodrží vyhlásenie o tom, že zachovajú demokratické hodnoty, súčasný právny stav národnostných menšín a zabránia vzniku etnického napätia. Podobným spôsobom prisahal pred niečo vyše desaťročím premiér Vladimír Mečiar, ktorý sa určitý čas postavil aj proti slovenským nacionalistickým snahám. Potom zobral do vlády SNS, ktorá okamžite začala s likvidáciou škôl s maďarským vyučovacím jazykom a k obmedzovaniu dvojjazyčnosti a odvolávala štátnych úradníkov maďarskej národnosti i riaditeľov škôl. Od stredy sa napriek sľubom Roberta Fica a zmenenej medzinárodnej situácii, v prvom rade po vstupe SR do Európskej únie, pol milióna slovenských Maďarov opäť obáva, že sa zopakuje nedávna minulosť, uzatvára Népszabadság.
Varšava (TASR) Bývalý premiér nazývaný slovenským Lukašenkom triumfuje. Po osemročnej prestávke bude opäť spolurozhodovať o osudoch krajiny, písal včera poľský denník Rzeczpospolita o novej slovenskej koalícii. Vladimír Mečiar, bývalý boxer a člen Komunistickej strany Československa, rokoval o účasti vo vláde so stranou Smer Roberta Fica, ktorý prednedávnom vyhral parlamentné voľby, ako aj so SNS Jána Slotu. A dohodli sa - v novej slovenskej vláde by mala Mečiarova ĽS-HZDS dostať dve kreslá. On sám sa o žiadne uchádzať nebude, keďže lídri ĽS-HZDS i SNS sa dohodli, že vo vláde nebudú. Návrat politika, ktorý v 90. rokoch rozhádal celú spoločnosť, je pre Slovensko šokom. "Len samovrah bude teraz investovať na Slovensku," cituje Rzeczpospolita premiéra Mikuláša Dzurindu. Dodáva tiež slová lídra SMK Bélu Bugára: "Napĺňa sa zlý sen. To je ten najhorší variant pre túto krajinu." Rzeczpospolita dodáva, že je to šok aj pre Európsku úniu, ktorá obviňovala Mečiara z nedemokratického a autoritatívneho štýlu vládnutia. Počas vládnutia vypudil z dôležitých a rozhodujúcich inštitúcií opozíciu, odoberal mandáty, urážal politikov, bil novinárov. Svojej nomenklatúre poskytol štátny majetok v hodnote 150 miliónov korún. Denník spomína Mečiara aj v súvislosti s kauzou únosu do Rakúska syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča, svojho najväčšieho politického protivníka. Potom, na čas preberajúc kompetencie prezidenta, udelil amnestiu podozrivým, blokujúc tak vyšetrovanie únosu. Paradoxne, Mečiar je právnik. Podľa parlamentnej bezpečnostnej komisie Mečiar figuroval v zoznamoch tajných služieb pod číslom 31043 a s pseudonymom Doktor. Nebolo to však možné dokázať, pretože z dokumentov sa stratili dve strany. Spolu s terajším českým prezidentom Václavom Klausom bol Mečiar hlavným iniciátorom rozdelenia federácie a prijatia slovenskej ústavy. Bol šéfom prvej vlády Slovenskej republiky. Pri moci zostal do roku 1998. Spolu s ním vládla aj SNS Jána Slotu, ktorý sa vyslovoval o.i. za vybudovanie get pre slovenských Rómov a žiadal, aby Slováci "nasadli do tankov a zrovnali so zemou Budapešť". Rzeczpospolita dodáva, že Mečiar potom ešte dva razy vyhral voľby, ale nikto s ním nechcel vládnuť a tak musel ísť do opozície. Zmenil front, stal sa orodovníkom vstupu Slovenska do EÚ i NATO. Nikdy však nepovedal "pardon, mýlil som sa". Dodnes tvrdí, že Kováč sa uniesol sám. Tvári sa ako obranca 5,2 milióna občanov, "unavených hospodárskymi reformami". V Trenčianskych Tepliciach si vybudoval luxusnú vilu, ako jediný slovenský politik odmietol dať majetkové priznanie, konštatuje Rzeczpospolita.
Viedeň/Bratislava (TASR) - Robert Fico zdôvodnil svoje rozhodnutie vytvoriť koalíciu so SNS a ĽS-HZDS tým, že jeho Smeru sa otvára možnosť realizovať program strany v plnej šírke. Rozdelenie ministerských kresiel ukazuje, že Smer bude mať hlavné slovo a zástupcovia zvyšných dvoch strán sa ocitnú iba v úlohe štatistov, napísala včera rakúska agentúra APA. Ťažké si je však predstaviť, že Vladimír Mečiar a Ján Slota budú v parlamente Ficovými bezmocnými nástrojmi. Ich nevypočítateľnosť je faktom, ktorý nedokáže pokryť žiadna koaličná dohoda. Svojskosť oboch politikov zaručuje, že túto koalíciu čakajú vnútorné rozpory. Slovenské médiá boli doposiaľ voči Ficovi kritické a voči Mečiarovi a Slotovi pohŕdavé. Preto je ťažké čakať, že novú koalíciu budú šetriť. Deštruktívna polarizácia, ktorá bola pre slovenskú spoločnosť charakteristická od začiatku 90. rokov, zmení svoju podobu a zároveň sa prehĺbi. A proti Ficovi bude stáť silná, skúsená opozícia, ktorá má dobré postavenie v zahraničí. Podľa APA Fico precenil svoje možnosti. Vzbudil veľké očakávania, ktoré sa v žiadnom prípade nedajú splniť. Každopádne Fico ide s touto koalíciou do veľkého rizika. Získať môže málo, stratiť veľa, uzatvára APA.
Bratislava (REUTERS) - Podľa agentúry Reuters by tento krok mohol uvrhnúť Slovensko späť do medzinárodnej izolácie. Investori sa obávajú, že toto zoskupenie uvoľní fiškálnu disciplínu, keďže zvráti ekonomické a sociálne reformy a odloží prijatie eura, plánované doteraz na začiatok roka 2009.
V internetovej verzii francúzskeho denníka Le Monde sa píše, že po Poľsku a Bulharsku podľahlo aj Slovensko vlne populizmu, ktorá sa stále valí strednou Európou. Triumfujúci populizmus, ktorý sa presadzuje v postkomunistických štátoch, sa živí mnohými zložkami, a to pranierovaním korupcie, nenávisťou k elitám, nejasnými prvkami v politike, potrebou rovnosti, kultúrnym konzervativizmom, euroskepticizmom, antikapitalizmom, nacionalizmom, k čomu sa pridáva aj xenofóbia, uzatvára Le Monde.
Autor: mm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.