účinkujúcich z tridsiatich tanečných klubov nielen zo Slovenska, ale aj z Ukrajiny, Talianska, Írska a Kanady.
"Keď sme založili neziskovú organizáciu Cassia Dance, najprv sme urobili tanečné cetrum, kde vyučujeme rôzne štýly tanca a neskôr prišiel projekt mestskej tanečnej ligy, kde sme dali tanečníkom možnosť súťažiť. Mladí ľudia chcú však stále viac a viac, a preto sme sa rozhodli pripraviť niečo, čo na Slovensku ešte nebolo. Širokej verejnosti sme počas dvoch dní ukázali rôzne štýly tanca," hovorí Beáta Oleárniková, hlavná organizátorka festivalu, ktorá sa divákom predviedla aj na pódiu.
Výber tanečných súborov, ktoré sa v amfiteátri predviedli prebiehal na základe referencií, a tak sa na pódiu objavilo hneď niekoľko majstrov Európy, či dokonca sveta. Jedným z takýchto úspešných klubov je aj TK Trend z Popradu, ktorý funguje už viac ako 15 rokov a na svojom konte má 25 titulov majstra sveta. "Tieto tituly sme získali hlavne v kategórii hip-hop a aj u mladých teraz letí hlavne hip-hop. Úroveň festivalu je celkom dobrá, troška ešte zlyháva organizácia čo sa týka šatní, ale to je normálne. Na prvý ročník je to však super. Slovenská tanečná scéna je veľmi vysoko, čo vidno aj na podujatiach ako majstrovstvá sveta," hovorí trénerka úspešných popradských tanečníkov Alexandra Krausová.
V priebehu dvoch dní sa v amfiteátri vystriedali rôzne tanečný štýly ako disco, scénika, balet, írske tance, či zaujímavé spracovania svetoznámych muzikálov. Nápadité choreografie dopĺňali skvelé kostýmy. Okrem mladých začínajúcich tanečníkov predviedli svoje tanečné umenie aj veteráni slovenskej tanečnej scény ako Jaro Bekr a Spin, Fredy Ayisi, či Laci Strike a Street Dance Academy. Najväčší potlesk si vyslúžili tanečníci hip-hopu a break dancu a to v každej vekovej kategórii. Hip-hoper Johnny Mečoch sa však divákom tentokrát nepredviedol v úlohe tanečníka, ale moderátora. "Beriem všetko, čo môže podporiť tanec, no neberiem štrudlácke veci, musí to mať hlavu a pätu. Na pódiu dám pár slov, povzbudím tanečníkov, pozdravím mladých. Tým, že som prišiel, túto akciu podporujem. Pre mňa je to určitá párty, stretnú sa ľudia a tancujú," hovorí miliónový tanečník Johnny, ktorí všetkých perfektne zabával.
Spomedzi zahraničných účinkujúcich sa Košičanom ukázala aj írska Shanahan School. Z Írska prišlo sedem tanečníkov, medzi nimi aj 10-ročná Kaitlin, ktorá sa tancovaniu írskych tancov venuje dva roky. "Veľmi rada tancujem a keď budem veľká, možno budem učiteľkou práve írskych tancov," hovorí Kaitlin. Svojich košických kolegov z klubu Roonah tancujúcich írske tance veľmi chváli. "Sú naozaj dobrí, až veľmi dobrí a myslím si, že sú dokonca lepší ako my. Majú naozaj skvelú učiteľku," myslí si malá Írka z mesta Offaly, ktorá prišla na Slovensko vôbec po prvýkrát. "Tento festival je dobrý aj pre mesto, pretože je medzinárodný a zahraniční účinkujúci tak spoznajú naše mesto," myslí si Oleárniková.
Aj keď amfiteáter nebol naplnený ani do polovice a väčšinu publika tvorili účinkujúci, ktorí práve nevystupovali, našli sa aj takí, ktorí si kultúrne podujatia v meste nenechajú nikdy ujsť. "S malou chodíme na každú takú akciu a veľmi sa nám tu páči. Malú musím ku kultúre vychovať. Škoda, že ten náš amfiteáter je tak málo využívaný," myslí si mladý otecko z Košíc.
Cassia Dance Fest má svoj prvý ročník za sebou a organizátori sa už pripravujú na ten nasledujúci. "Budúci rok by sme chceli pridať aj nejaký kemping, kde by sa usporiadali aj tanečné semináre. Uvidíme, či sa nám to podarí," prezrádza Oleárniková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.