týmto spravila "prvý zlý krok späť" v ochrane životného prostredia.
Zlúčením výborov došlo "k degradácii postavenia ochrany životného prostredia na Slovensku", čo je v rozpore so svetovým trendom, povedal Juraj Rizman z Greenpeace. "Naznačuje to aké priority má táto vláda, " povedal Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho združenia Vlk. Ak sa odchádzajúca vláda aspoň "hrala na diskusiu o životnom prostredí", od novej neočakáva ani to, dodal.
Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer) tvrdí, že zlúčenie výborov je výsledok politickej dohody. Cieľom je vraj snaha znížiť administratívu. Ak v minulosti mali rezorty pôdohospodárstva a životného prostredia rozdielne názory, teraz sa bude "priamo na jednom mieste hovoriť o týchto dvoch pohľadoch", poznamenal nový šéf Výboru pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody Ján Slabý (SNS). Sľubuje, že názor zástancov životného prostredia nebude voči názoru pôdohospodárov v menšine.
Bývalý šéf výboru pre životné prostredie Mikuláš Juščík (KSS) hodnotí zlúčenie výborov ako "veľkú chybu, ktorá naznačuje že aj pre túto vládnu koalíciu bude životné prostredie na druhej koľaji".
V minulej vláde mali rezorty pôdohospodárstva a životného prostrdia na niektoré veci odlišný názor, sporili sa najmä po veternej smršti v Tatrách v novembri 2004. Lesníci opakovali, že spadnuté drevo treba vyťažiť, územie vyčistiť, postriekať proti lykožrútovi a potom sadiť nové stromy. Ochranári tvrdili, že časť treba nechať aj na samovývoj a boli proti chemickému postreku.
Keď lesníci začali s ťažbou popadaného dreva, vstúpili aj do rezervácií bez toho, aby si zaistili výnimku od orgánu štatnej ochrany prírody. Vtedajší minister životného prostredia László Miklós hovoril o porušení zákona. Minister pôdohospodárstva Simon ťažbu odôvodňoval protipožiarnymi opatreniami, na čo netreba výnimku.
Už vtedy sa objavili úvahy, aby sa rezorty zlúčili. Miklós povedal, že by to nebolo šťastné riešenie, pretože by "prevládli hospodárske záujmy."
Výbor pre životné prostredie pod vedením Juščíka sa však vtedy ochranárov nezastal. Vyhlásil, že nejde o ťažbu, ale odstraňovanie kalamity, keďže drevo "leží na zemi".
Autor: dro, haj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.