Predseda SDKÚ
"Áno, usiloval som sa do poslednej chvíle, predovšetkým som sa usiloval získať pre spoluprácu KDH," uviedol Dzurinda pre novinárov dnes s tým, že súhlas KDH napokon nezískal. Mnohé rokovania s možnými koaličnými partnermi pritom podľa neho boli na neformálnej a sondážnej úrovni. "KDH vlastne za celé to obdobie nebolo schopné zaujať akýkoľvek postoj, vyhýbalo sa rokovaniam a urobilo priestor pre vytvorenie súčasnej alternatívy," povedal.
Líder SDKÚ zdôraznil, že Slovensko mohlo mať oproti súčasnej vláde zo strán Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS podstatne lepšiu a medzinárodne plne akceptovateľnú alternatívu, ktorá by udržala kontinuitu politiky a reforiem. "Dnešná slovenská vláda nie je ani tak výsledkom vôle voličov, ako skôr výsledkom nevôle KDH," dodal.
Zvažovanú koalíciu SDKÚ - SMK - HZDS s podporou KDH označil Dzurinda za politicky výhodnú pre všetkých. "Je pravdou, že som sa rozhodol získať partnerov aj pre ideu, keď už komusi bránilo stretávať sa na koaličnej rade s Vladimírom Mečiarom, aby sme urobili trojkoalíciu s tichou podporou KDH," povedal. K prípadnej účasti ĽS-HZDS vo vláde uviedol, že SDKÚ-DS by malo svoje požiadavky, vrátane zmeny postoja ĽS-HZDS k tzv. Mečiarovým amnestiám v kauzách zmareného referenda a únosu Michala Kováča ml. V súvislosti s nedávnymi vyjadreniami predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara povedal, že rehabilitácia Ivana Lexu je zlý sen a neprichádzala by do úvahy. SDKÚ - DS označil jej predseda aj vzhľadom na rozpory v KDH za "v podstate jedinú stredopravicovú alternatívu súčasnej vlády".
Líder strany nemá žiadne informácie, že by niektorý z poslancov SDKÚ-DS v NR SR, vrátane exministra financií Ivana Mikloša, mal zámer vzdať sa mandátu poslanca a pôsobiť mimo parlamentu.
Prípadnú koalíciu by KDH podporovalo iba otvorene
Bratislava (TASR) - Predseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský potvrdil, že medzi štyrmi očami rokoval s predsedom SDKÚ-DS Mikulášom Dzurindom o prípadnom vytvorení vlády. Stretnutie sa uskutočnilo hodinu pred rokovaním predsedov parlamentných strán a Hrušovský tvrdí, že súčasná koalícia bola už vtedy hotová. Nevidí rozdiel medzi otvorenou spoluprácou alebo tichou podporou prípadnej koalície SDKÚ-DS, SMK a ĽS-HZDS. Keby KDH malo spolupracovať s prípadnou koalíciou, tak iba s riadne uzatvorenou zmluvu o podpore. Prekvapuje ho, že Vladimír Mečiar by bol ešte ochotný zradiť, už vtedy koaličných partnerov, a pristúpiť na nejakú inú alternatívu.
"Mečiar dnes pokračuje v politike, ktorá je pre KDH neprijateľná. Návrhom na politické amnestovanie a rehabilitáciu Ivana Lexu ukázal svoju tvár politika, s ktorým KDH môže ťažko spolupracovať," uviedol včera Hrušovský.
Odmieta tvrdenia, že súčasná koalícia vznikla z nevôle KDH. "Pred parlamentnými voľbami sme jasne povedali svoje nie pre ĽS-HZDS. A preto som prekvapený, že Dzurinda bol ochotný ísť až tak ďaleko, že pripustil koalíciu s Vladimírom Mečiarom. Dokonca bol ochotný s ním uzatvoriť akúsi dohodu o podpore menšinovej vláde práve s KDH," vyhlásil šéf hnutia. Nevie si predstaviť, že by bol niekto dal garancie, ak by vznikla iná koalícia, aká je dnes. Hrušovský zopakoval, že KDH chcelo zabrániť vzniku súčasnej koalície, a preto ponúklo alternatíve riešenie. Akékoľvek obviňovanie KDH z jej vzniku odmieta.
Je presvedčený, že napriek niektorým nedorozumeniam z minulosti by mala opozícia v niektorých zásadných a principiálnych otázkach spolupracovať. "Toto nevytvára základ pre dobrú spoluprácu," dodal Hrušovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.