nezhodujú na tom, ako politickú krízu vyriešiť.
Všetci hovoria o ochote rokovať, ale navzájom sa obviňujú, že deklarovaná ochota nie je úprimná. Vyplýva to z včerajšej diskusie predstaviteľov piatich českých parlamentných strán v štúdiu Českej televízie.
"Je to zaťatosť sociálnej demokracie," pomenoval hlavnú príčinu problémov podpredseda KDÚ-ČSL Jan Kasal. Ako vysvetlil, ČSSD nemá záujem na tom, aby vznikla pravo-stredová vláda vedená ODS, pretože predseda sociálnych demokratov Jiří Paroubek má ambície sám zostaviť budúcu vládu. "Kľúčový problém je, že Paroubek chce zostavovať vládu," dodal.
"Je na ODS, aby prichádzala s návrhmi," tvrdí podpredseda ČSSD Bohuslav Sobotka a víťaza volieb vyzýva, aby zmenil taktiku a prestal používať silové riešenia, napríklad sa nepokúšal zvoliť predsedu Snemovne bez dohody s ČSSD.
Sociálna demokracia požaduje nielen kreslo predsedu dolnej komory parlamentu, ale aj "dôstojné zastúpenie opozície vo výboroch," najmä v rozpočtovom a branno-bezpečnostnom. Bez dokončenia ustanovujúcej schôdze Poslaneckej snemovne, ktorá musí zvoliť vedenie komory a ustanoviť všetky výbory, nemôže Snemovňa reálne fungovať a ústava nepripúšťa ani podanie demisie dosluhujúcej vlády.
Kríza v Snemovni pramení z patového výsledku volieb, keď tri pravo-stredové strany ODS, KDÚ-ČSL a Strana zelených získali iba 100 mandátov, kým ľavica ČSSD a KSČM druhých sto.
České politické strany sa päť týždňov po voľbách zhodujú iba v tom, že trvá patový stav a kríza v Snemovni. Zhoda nie je ani v tom, či by bolo správnym riešením vypísať predčasné voľby. Ich podmienkou je buď dohoda strán na skrátení volebného obdobia, alebo vyčerpanie troch pokusov o zostavenie vlády pričom dvakrát menuje premiéra prezident a tretiu nomináciu má v rukách predseda Poslaneckej snemovne. Predpokladom oboch variantov je ukončenie zablokovanej ustanovujúcej schôdze.
Vyhliadky na dlhodobú politickú stabilitu v ČR podpredseda ČSSD Sobotka nevidí. Najmä preto, že prípadná pravo-stredová vláda bude iba ťažko presadzovať zákony a naraziť môže už pri hlasovaní o štátnom rozpočte na rok 2006.
Ale ani možná dohoda o rozdelení postov v Snemovni nemusí mať dlhý život. Sobotka totiž potvrdil, že ak by druhý pokus o zostavenie vlády dostala ČSSD a dôveru poslancov získala, sociálna demokracia by následne presadila aj zmeny v Snemovni.
Politické rozhovory českých parlamentných strán budú pokračovať dnes, ale zatiaľ nie je jasné, či ODS bude súhlasiť s tým, aby sa ich zúčastnili aj komunisti. Tí totiž presadzujú na post podpredsedu Snemovne svojho predsedu Vojtěcha Filipa, ktorý bol údajne vedomým spolupracovníkom ŠtB. Pokračovanie už dvakrát prerušenej ustanovujúcej schôdze Poslaneckej snemovne je plánované na piatok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.