"obavy z narastajúceho deficitu Sociálnej poisťovne, lebo polovica peňazí sa odsúva do súkromných spoločností".
Tento deficit plánovala bývalá vláda vykrývať zdrojmi z privatizácie. Fico však povedal, že jeho vláda "nemá záujem privatizovať", preto bude treba prijať "legislatívne a iné opatrenia na zastavenie zväčšovania tohto deficitu". Takto odpovedal na otázku, či plánuje zmeniť pomer dôchodkových odvodov, ktoré dnes platia sporitelia do Sociálnej poisťovne a súkromných dôchodkových správcovských spoločností v pomere 9 ku 9 percentám.
"Každý by si mal uvedomiť, že ide o zmenu pravidiel počas hry," hovorí Viktor Kouřil z VÚB Generali d.s.s. Upozorňuje, že do druhého piliera vstúpilo 1,4 milióna sporiteľov, teda takmer polovica aktívneho obyvateľstva. Zo zníženia percenta zo svojich odvodov, prevádzaného do déesesiek, by "neboli určite nadšení, lebo by menej dedili a mali nižší dôchodok nezávislý od štátu".
Zmena pomeru odvodov do Sociálnej poisťovne a DSS v neprospech druhého piliera by znížila príjmy DSS, poplatky, ktoré majú zo správy úspor, a aj výnosy klientov. Spoločnosti podľa Kouřila investovali miliardy a takýto krok vlády by sa teda odrazil na návratnosti investície. Navyše, keďže všetky DSS majú zahraničných vlastníkov, takýto krok by "určite nevyvolal nijaké nadšenie ani v Európe". Kouřil verí, že nová ministerka práce je "rozvážna" a určite si pred rozhodnutím vypočuje názor dôchodkových spoločností.
Jozef Burian, člen sociálneho výboru parlamentu za Smer, však pre SME povedal, že v pomere odvodov chce Smer "zachovať kontinuitu". Siahli by vraj na ne len v krajnom prípade, ak by výdavky na reformu ohrozovali deficit verejných financií.
Zo strán terajšej vládnej koalície mala zmenu pomeru penzijných odvodov vo volebnom programe len SNS. Navrhovala, aby sa dnešný pomer 9 ku 9 zmenil na 6 ku 12 percent v prospech prvého piliera.
Riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Martin Chren tvrdí, že zníženie percenta odvodov pre druhý pilier by "znamenalo krok späť" a ohrozilo by fungovanie piliera.
"Správa dôchodkových úspor je dlhodobý biznis. Plány DSS rátajú, že ziskové začnú byť v horizonte takmer desiatich rokov. Ak by sa znížilo percento úspor, nielen ľudia by si na dôchodok nasporili menej, ale samotným DSS by to mohlo spôsobiť obrovské problémy".
Andrea HAJDÚCHOVÁ
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.