ktorých majú prvé cesty veľký signalizačný význam, gesto to nesporne je. Slovensko-maďarské vzťahy majú nábeh stať sa po rokoch opäť európskou aférou. Zostava, ktorú Kubiš reprezentuje, nenazvú u južných susedov inak ako "katasztrófakoalíció". Signál, že nová garnitúra nebude liať zbytočne benzín do ohňa, bolo teda rozumné vyslať. Ján Slota je Ján Slota. A Vladimír Mečiar je Vladimír Mečiar ešte i vtedy, ak to bol naozaj on, kto v roku 1995 podpísal v Paríži základnú medzištátnu zmluvu "o priateľstve a spolupráci" medzi oboma krajinami. (A SNS za ňu hlasovala hahahaha).
Frázy, ktoré z Kubišovho stretnutia s maďarskou partnerkou Kingou Gönczovou vychrlili agentúry, nedávajú, samozrejme, nijakú prognózu. Z ubezpečenia, že nová vláda si bude počínať "demokraticky, proeurópsky a rešpektovať práva menšín", sa ani Gyurcsány, ani jeho opozičný kolega Orbán nenaje. A Bugár ten už vôbec nie. Hoci Kubiš požíva povesť skúseného, ba dokonca kvalitného diplomata, odpoveď na maďarskú žiadosť, aby sa vláda dištancovala od (budúcich) Slotových výrokov, sa mu mierne nepodarila. Povedal, že dobre, ak "budú v rozpore s programovým vyhlásením vlády". Tu vzniká podozrenie, že Kubiš si už osvojil Ficovu argumentáciu, podľa ktorej on ako premiér zodpovedá len za výroky svojich ministrov, nie straníckych vodcov. Ústavnoprávne to síce sedí, politicky však neobstojí. A práve Kubiš ako medzinárodne najskúsenejší a najakceptovanejší člen novej elity by si mal uvedomiť, že účasť SNS v koalícii pridáva každému alkoholickému výkriku zo Žiliny na decibeloch desaťnásobne. Lepšie zvládol Kubiš otázku podobného typu na brífingu, keď jednoslovným "nie" reagoval na to, či Slotova výzva "ísť v tankoch na Budapešť" je názorom vlády....
Veru budeme si musieť zvyknúť aj na také otázky. Ak s Gönczovou sa Kubiš ako-tak pokonal, horší ohlas mal v parlamente. Strany vládnej koalície a opozície sa v Maďarsku nezhodnú na ničom, včera však našli spoločnú reč okamžite: Extrémistický subjekt ako SNS nepatrí do demokratickej vlády v Európe. Opozičný Fidesz, ktorý sa nedá podozrievať z národnej vlažnosti, okamžite obvinil Gönczovú, že "zabudla" protestovať proti účasti SNS vo vláde a vyjadriť nesúhlas s prípadným prepustením 1000 (slovom TISÍC) úradníkov maďarskej národnosti zo štátnej správy. Toto stojí za pozornosť aj mimo etnického kontextu: Konečne vieme, koľko ľudí napchala SMK do úradov. Tisíc. Teda, ak Zsolt Németh, zahraničný expert Fideszu, má dobré informácie... Zvláštna čerešňa pre politológov je, ako bravúrne Fidesz, ktorý zjednotil hlasy extrémnej a xenofóbnej pravice v Maďarsku pod svojou strechou, útočí na SNS.
Zaujímavé je, že vzhľadom na problematiku, o ktorú ide, obsahovo nabitejší ako včerajšia Budapešť bol deň predtým pracovný obed vicepremiéra Čaploviča s predchodcom Pálom Csákym, na ktorom sa hovorilo o schválení zákona o financovaní menšinových kultúr a zmene antidiskrimačného zákona v tom zmysle, že by sa doň opäť dostala tzv. pozitívna diskriminácia. Hoci možno dôvodne pochybovať, či z toho niečo bude, keby toto Kubiš predniesol včera v Budapešti ako tému, Maďarom by zrejme ovisli sánky... Pointa je totiž tá, že viac peňazí pre klientov a kamarátov SMK (o nič iné v zákone o financovaní menšinových kultúr nejde) Csáky nevyloboval ani ako člen koalície. Narazil na SDKÚ a Mikloša... Fico s Čaplovičom by vsietili gól roka, keby čosi takého navrhli a odhlasovali v koalícii so Slotom. Vylúčiť sa nedá nič. Zatiaľ Maďarom musí stačiť toľko, koľko prisľúbil predseda Smeru Bugárovi na konzultačnom stretnutí, keď rokovali o koalícii: "Pokiaľ ide o práva menšín, garantujeme status quo".
Tradičný záväzok o "zlepšení vzťahov", ktorý i včera, samozrejme, zaznel, je pri tej vláde, čo sme si zvolili, príspevok žartovný. To si povedzme na rovinu. I keby Slota mlčal ako hrob, maďarský verejný život je nacionalizovaný i bez neho a SNS v slovenskej vláde i s Mečiarom prichádzajú mnohým aktérom vhod. Problematika cezhraničných menšín je v Budapešti večná a tvorí súčasť straníckych agiend nielen napravo. SNS vo vláde je proste taká vysoká lopta, ktorú by bolo hriechom nesmečovať. Pre Gyurcsánya a jeho socialistov napríklad preto, aby zahovárali drakonické zvýšenie daní, ktoré v utorok v parlamente odhlasovali. Maďarom práve začína sedem chudých rokov, keď si "vyžerú" až do dna, čo predchádzajúce dve vlády porozhadzovali. Do reality "uťahovania opaskov", doslova vyšetrovaco-prokurátorských právomocí daňových úradov, sociálnych protestov (a pod.) je Slotova nová rola ideálna odpútavka. Maďari nemajú jediný dôvod nenafukovať každé písmeno, ktoré vypustí z úst ktokoľvek z tejto koalície. Napokon, sťažovali si aj na výroky samotného Fica. A oprávnene. Veriť či predstierať, že táto garnitúra sa dokáže dlhodobo kontrolovať, nemôže ani Ján Kubiš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.