nasporilo 1,4 milióna ľudí už viac ako 17 miliárd korún. Zmena pravidiel fungovania druhého piliera je nehoráznosť, tvrdí exministerka sociálnych vecí Iveta Radičová (SDKÚ).
Fico v stredu po koaličnej rade naznačil, že Sociálna poisťovňa nebude mať dosť peňazí, lebo polovica sumy z penzijných odvodov ide do "súkromných spoločností". Pomer je dnes 9 ku 9 percentám, Fico už v minulosti otvorene uvažoval o pomere 12 ku 6 v prospech Sociálnej poisťovne. To má v programe aj SNS.
Radičová je presvedčená, že to deficit Sociálnej poisťovne aj tak nevyrieši a "zasa budeme môcť garantovať len také nízke dôchodky ako kedysi".
Analytik Martin Chren hovorí, že ak vláda zníži percento odvodov do druhého piliera, poškodí úspory ľudí a "dnešných mladých ľudí pripraví o možnosť získať v budúcnosti dôstojný dôchodok".
Poslanec KDH Július Brocka si myslí, že tento "delikátny problém" by mohol skončiť na Ústavnom súde. Súhlasí s ním právnik Tomáš Kamenec, podľa ktorého sa nedá vylúčiť ani žaloba vlastníkov dôchodkových spoločností. Tí by mohli žiadať od štátu odškodnenie.
Poslanec koaličného HZDS Anton Blajsko opatrne povedal, že "treba urobiť nové prepočty a dať to verejnosti na zváženie", keďže dôchodkový systém sa dotýka každého občana.
Sociológ Pavel Haulík predpokladá, že ak vláda zmení pravidlá sporenia do druhého piliera, jej popularitu to nezvýši. "Pravidlá sa už nastavili a ľudia očakávali, že budú fungovať dlhodobo," povedal. V prieskume Inštitútu pre verejné otázky z vlaňajška sa viac ako polovica opýtaných vyslovila za pokračovanie dôchodkovej reformy, prípadne jej doladenie.
Ekonóm Ivan Švejna upozorňuje, že oslabenie dôchodkového sporenia by poškodilo práve tých, "čo nemajú veľké platy", lebo bohatí ho nepotrebujú. V Maďarsku aj v Poľsku dôchodkové sporenie zavádzali ľavicové vlády.
Bývalá koalícia sa pokúsila vlani zabezpečiť fungovanie druhého piliera ústavným zákonom, podľa Radičovej neprešiel len o dva hlasy.
Autor: sp, of
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.