celý text i bez Jeho boľševickej excelencie. S Ficom je to však tá správna "kompletka".
Skutočnosť, že Fico si vybral Paroubka, je v duchu tradície a ich stretnutie je neočakávané len do tej miery, že český premiér už dávno nemal byť v úrade. Teda v prípade, že by povolebné veci v Prahe bežali v normálnych koľajach a tempom. Keďže nebežia, do náruče si padnú v sobotu nielen priatelia, ale už skoro pokrvní bratia. Pripomínať, že Paroubek je jediný zo socialistov celého sveta, ktorý podržal nedávno Fica v jeho konflikte s bruselskou euroľavicou, azda netreba. To sú gestá na celé životy asi ako Winnetou a Old Shatterhand. Smer má jedného spojenca, čo je celkom iné naozaj! skóre ako nula.
Paroubek sa chystá dokonca napísať eurofrakcii list, v ktorom chce vysvetliť, že on by síce kaučoval koaličné rokovania inak (odporúčal SDKÚ), ale Slovensko má svoje špecifiká, ktoré by vraj mali v Európe rešpektovať. Ak je pravda, že Paroubek zamýšľa aj pohroziť, že nebude chodiť na zjazdy e-socialistov, pokiaľ tam nepustia Fica, tak to je skoro ako rozkol v robotníckom hnutí. Napokon títo dvaja ešte založia novú Kominternu. Pravdu povediac, Paroubek je solitér a Smer nebol "sociálna demokracia" nikdy.
Ak od slávneho summitu Dzurinda-Zeman v decembri ´98 (pamätáte na "kauzu" Bojnický oltár?) sa česko-slovenské vzťahy deklarujú ako vysoko "nadštandardné", tak pokračovanie v kompozícii Paroubek-Fico by už bola milostná aféra. Ešteže Paroubek to má spočítané jedno šťastie. Alebo nie? Stále najpravdepodobnejší nový premiér Topolánek sa vzájomne podporoval v kampani s Dzurindom, takže po striedaní to môže vyzerať ešte aj ako "federálna" domácnosť pred rozvodom v roku 1992... Z extrému do extrému... Fakt je, že na rozdiel od Maďarska, kde sa predstavil MZV Kubiš v stredu, s Českom nemáme otvorené problémy. To platí teraz a závisí napr. aj od toho, ako sa bude prejavovať Slota. Na Čechov už dlho neskákal, spomenúť si môže každou chvíľou...
Aby os Paroubek-Fico nerobila veľkú hanbu, v Prahe by sa už mohla vykľuť akási nová vláda. Práve jej zostavovanie odhaľuje jeden zrejme hlavný z dôvodov, prečo robí Paroubek Smeru advokáta. ČSSD sa totiž už nijako netají (a to je jediný posun oproti dňom bývalým) svojím zámerom postaviť vlastnú vládu v prípade, ak víťazná strana ODS nenájde východisko z patového výsledku volieb 100:100. Ako je známe, pokus o inštalovanie koalície ODS-ľudovci-zelení v parlamente dvakrát skrachoval, keď tento spolok (logicky, keďže má iba polovicu hlasov) nepresadil vlastného predsedu snemovne. Druhá Paroubkova vláda, na ktorú si súčasný premiér trúfa, však môže existovať len s podporou KSČM. Či už s "tichou", alebo formalizovanou (tzv. opozičná zmluva). A pointa je tá, že na škále politického extrému sú českí, totálne nereformovaní komunisti to isté "zľava", čo je SNS "sprava". Hoci je faktom, že komunisti bývajú priamo či nepriamo súčasťou európskych vlád, napr. momentálne v Taliansku, nejde o potomkov a právnych nástupcov zločineckej organizácie ako v Česku. To je iná káva. Paroubek teda obhajuje Fica aj, resp. najmä preto, aby sám nemal problémy, ktoré by mu mohla robiť napr. konzervatívna frakcia (EPP ED) v EP.
Situácia v Prahe je jednoduchá a zamotaná zároveň. ODS neustále opakuje, že je "víťaz volieb" a teda má akési morálne právo zostavovať vládu. Blok s ľudovcami a zelenými je pevný, v koaličnej zmluve, ktorú podpísali skoro tak rýchlo ako "ficiaci" na Slovensku, je aj "klauzula o vernosti" v tom zmysle, že by mali celé volebné obdobie postupovať spoločne. Keď po druhej neúspešnej voľbe predsedu snemovne sa stala situácia neúnosnou, navrhol predseda Topolánek Paroubkovi takticky a prefíkane - pristúpenie k vládnej trojke. Tzv. dúhová koalícia, čiže všetci bez komunistov, je však politicky i politologicky naozaj totálny nezmysel. Nemá logiku Paroubek dal protinávrh: Veľká koalícia ČSSD a ODS bez dvoch malých strán. Toto je štandardnejšie riešenie a už zrelé, lenže averzie medzi veľkými stranami sú obrovské a voliči toto usporiadanie podľa výskumov stále väčšinovo odmietajú. Všetci teda šachujú, pričom pointa je v ústave, ktorá hovorí o troch pokusoch na zostavenie vlády, pričom tretie poverenie dáva už nový predseda parlamentu. Preto to veľké naťahovanie s jeho zvolením. Paroubek si nárokuje aspoň jeden pokus, pričom ODS i prezident Klaus mu ho upierajú. Z ústavného hľadiska nelegitímne, politicky ale rozumne, keďže premiér hrá na "pretiahnutie" nejakého poslanca zo Strany zelených. Celú českú politiku tento proces neuveriteľne kompromituje, keďže sa premnožujú signály či ohovárania o korupcii a strany kontrolujú slobodne zvoleným poslancom hlasovacie lístky pri TAJNEJ voľbe.
No nie je jasné, kto je na tom horšie. Či my s vládou, ktorú máme, alebo Česi s tou, ktorú nemajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.