slovenskej vláde, pokiaľ by sa na Slovensku porušovali práva maďarskej menšiny. Ide napríklad o prekážky pri používaní materinského jazyka, povedal Semjén.
"Bolo by veľmi dôležité," keby EÚ presne sledovala vývoj na Slovensku po vytvorení koaličnej vlády zloženej zo Smeru, SNS a z ĽS-HZDS, povedal predseda KDNP a dodal: "Musíme sa už teraz pripraviť na to, keby sa začalo diať niečo proti maďarskej menšine." Nová slovenská vláda je podľa Semjéna "katastrofálnou koalíciou" nielen v súvislosti s maďarskou menšinou, ale aj s ohľadom na budúcnosť Slovenska a hodí krajinu do minulosti, "ako to voľakedy robil Mečiar".
Predseda KDNP vyslovil súčasne obavy, že nová slovenská vláda urobí nesprávne kroky, ktoré povedú k sociálnemu a hospodárskemu napätiu v krajine. V takej situácii by mohla vláda v Bratislave začať hrať "menšinovou kartou". "Potom musí Európa a Maďarsko čosi urobiť. Dôležité je, že Európska únia hovorí v súvislosti s ľudskými právami celkom jednoznačne."
Maďarský politik taktiež zdôraznil, že situáciu v Poľsku nemožno porovnávať so situáciou na Slovensku. "Bratia Kaczynskí sa nikdy neuchýlili k radikálnym výrokom proti menšinám," poznamenal. Vedenie vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) nie je "antieurópske" a bolo "vždy politicky korektné". Radikálne výroky odzneli v Poľsku iba zo strany ostatných koaličných partnerov, dodal Zsolt Semjén.
V aprílových parlamentných voľbách v Maďarsku kandidovala KDNP spoločne s Maďarským občianskym zväzom (FIDESZ). V 386-člennom parlamente má tento politický subjekt 23 poslancov a v súčasnosti je v opozícii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.