rychlosti v Goodwoode a pretekov ChampCar v Toronte sa nekonalo prakticky žiadne významné automobilové podujatie. Formula jeden sa po americkej stáži vrátila do Európy a tímy začali náruživo testovať pred poslednou sériou pretekov (Magny Cours, Hockenheim, Hungaroring) za ktorými potom nasleduje vytúžené trojtýždňové obdobie dovoleniek (vrátane zákazu testov). V tomto relatívne pokojnom čase sa však diali veci v paddocku, respektíve priamo na Svetovej rade motoristického športu, ktorá sa stretla v Paríži na svojom pravidelnom štvrťročnom sedení. A začnime teda rovno vo Francúzsku, kde sa zhodou okolností tento víkend koná aj nasledujúce podujatie MS F1. Rada potvrdila ako jediného oficiálneho dodávateľa pneumatík pre F1 na roky 2008-2010 japonskú značku Bridgestone a elektroniku pre monoposty bude monopolne dodávať prekvapivo Microsoft! Okrem toho sa jednalo o zmene kvalifikačného formátu, ktorý by sa mal zmeniť už tento víkend v Magny Cours. V zásade ide o skrátenie poslednej časti kvalifikácie z dvadsiatich na pätnásť minút. Vraj v úvodných minútach sa aj tak nič nedialo a piloti iba krúžili povinne po trati a míňali benzín. Zmeny by sa však mali dotknúť aj samotného formátu závodného víkendu, ktorý by zrušil možnosť piatkového nasadenia tretích vozidiel, ktoré malo slabším tímom pomôcť prezentovať seba i sponzorov a dávalo im zároveň výhodu získania cenných informácií. Návrh s týmto zrušením a premenou piatkového dňa na obyčajný testovací deň, ktorý by nijako neobmedzoval tímy (nemuseli by napríklad šetriť motory), ráta so zavedením od začiatku novej sezóny 2007, no ak sa dohodnú všetky tímy, tak by sme tento formát mohli vidieť už počas tejto sezóny. Toto boli hlavné body týkajúce sa F1, okrem ktorých Rada prijala aj oveľa zaujímavejšie návrhy na zmeny týkajúce sa napríklad majstrovstiev sveta značiek. To si však pripomenieme pri inej príležitosti a teraz radšej zostaňme vo formule jeden, ktorú ako blesk z jasného neba začiatkom tohto týždňa šokovala správa o okamžitom odchode Juana Pabla Montoyu nielen z tímu McLaren, ale z formuly jeden vôbec!
Je pravdou, že Kolumbíjčanovi sa v poslednej dobe príliš nedarilo a aj menej zainteresovaný pozorovateľ si mohol všimnúť, že výkonnostne zaostáva za elitou Schumacher, Alonso a Räikkonen. Čo mohlo byť príčinou? Mohlo by sa zdať, že po narodení syna Sebastiana (s ktorým sa Juan rád ukazoval v paddocku, keďže ho manželka sprevádzala na každých pretekoch) aj v Montoyovom prípade platí pravidlo, že každé dieťa uberá pretekárovi desatinu sekundy. Naviac Connie je v požehnanom stave druhýkrát a otecko Montoya je skutočne šťastný. Šťastný aspoň pokiaľ sa rodinného života týka. V tíme McLaren to však asi také idylické nebolo. Juan Pablo sa tu cítil ako hráč na druhé husle a to pre dravého pilota zvyknutého víťaziť určite nebolo príjemné. Tím McLaren je známy svojou zošnurovanosťou a škrobenosťou a to asi veľmi nerezalo ani Montoyovi. Ak si potom k tomu ešte prirátame spršku kritiky, ktorá sa vzniesla na jeho prilbu po niekoľkých kolíziach (v tej poslednej na Indianapolis zostrelil aj Räikkonena), tak znechutenie nadobudlo asi kulminačný bod. Na pretekoch v americkom Indianapolis, v Mekke amerického automobilového športu, pochopiteľne nechýbali ani významné persóny americkej scény a zdá sa že v správnej dobe sa Montoya stretol so správnymi ľuďmi a slovo dalo slovo a prišlo nečakané riešenie. Kolumbíjčan zrazu prerušil všetky jednania o zotrvaní v F1 a za jedinú hodinu si do detailov dohodol podmienky návratu za oceán, kde je aj po rokoch považovaný stále za hviezdu prvého formátu (v roku 1999 tu predsa dominoval sérii CART a o rok neskôr na prvý pokus vyhral aj slávnu 500-míľovku v INDY). Jeho niekdajší šéf Chip Ganassi mu síce neponúkol miesto v kokpite monopostu, ale dohodli sa na nasadení v špecifickej sérii NASCAR. Montoya to automaticky dopredu oznámil vedeniu tímu, ako aj verejnosti a rátalo sa, že podľa zmluvy dokončí sezónu F1. Lenže McLaren asi cítil stratu záujmu a tak Juanovi navrhol okamžité zrušenie kontraktu a už od tohotýždňovej GP Francúzska ho v kokpite nahradí tretí pilot, Španiel Pedro de la Rosa. Pre mnohých fanúšikov asi veľké sklamanie a pre zákulisnú politiku F1 zasa nová pozícia na jednania o zmluvách pre sezónu 2007. Odchodom Montoyu sa totiž uvoľňuje miesto v špičkovom tíme kam má prísť Alonso. Otvára sa tak otázka, či Räikkonen naozaj v McLarene zostáva a Montoya sa rozhodoval aj na základe tejto vedomosti, alebo to bolo iba osobné znechutenie z politiky v F1 a spontánne rozhodnutie.
V prestupovom kolotoči teda všetko stojí a padá na Kimiho rozhodnutí, ktorý sa pravdepodobne ešte stále nerozhodol. Fín má iba tri alternatívy: zostať v McLarene, vymeniť sa s Alonsom, alebo prísť k Schumacherovi do Ferrari. Renault sa už poistil Fisichellom a zmluvne má v rezerve ďalšie silné individuality. McLaren s Alonsom nič neriskuje a môže nechať Kimimu čas, tak ako Ferrari Schumacherovi. V tejto novej situácii sa preto zdá, že najpravdepodobnejšie zostavy pre sezónu 2007 budú asi vyzerať takto: Alonso Räikkonen (McLaren), Schumacher Massa (Ferrari), Fisichella Kovalainen (Renault). Či to bude pravda a či Montoya ozaj pri svojom rozhodnutí už niečo vedel nám však ukáže až čas. Zatiaľ si čakanie skrátime veľkou cenou Francúzska, ktorá v nedeľu pre pilotv pripravila 70 kôl na 4411 metrov dlhom okruhu (308,5 km).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.