peniaze prejdú pod kontrolu samosprávnych krajov.
Premiér Robert Fico to včera oznámil po stretnutí so šiestimi županmi. Dvaja síce chýbali, ale všetci ôsmi župani na Slovensku patria do vládnej koalície, keď piati mali vo vlaňajších voľbách podporu Smeru a traja HDZS.
Rušené úrady majú podľa Fica zbytočne veľa zamestnancov, sú "vysoko neefektívne" a majú aj veľa nehnuteľného majetku. Fico verí, že ich zrušením sa podarí "významnou mierou prispieť k úsporám na úrovni vládnej spotreby". Župani s premiérom súhlasili.
Existujú aj ďalšie úrady na krajskej úrovni a patria pod jednotlivé ministerstvá. Či sa budú rušiť aj tieto, to je otázka pre expertné tímy. Fico povedal, že to "nechceme unáhliť", ale ak by sa to podarilo, "dôjde k významným úsporám".
Expert Smeru na štátnu správu Vladimír Faič však na rozdiel od premiéra tvrdí, že rušenie krajských úradov, obvodných úradov a krajských špecializovaných úradov bude posúdené "v jednom balíku".
Podľa bývalého splnomocnenca vlády pre štátnu správu Viktora Nižňanského bude rozhodujúce, ako sa presunú kompetencie rušených úradov. "Ak sa presunú ako originálne právomoci, bude to pokračovanie decentralizácie a je to v poriadku. No ak sa presunú ako prenesený výkon štátnej správy, nebude to dobrý smer," povedal.
Vláda Mikuláša Dzurindu zmenila štátnu správu tak, že v roku 2004 zrušila 79 okresných úradov a namiesto nich vzniklo 46 obvodných úradov a ďalšie krajské úrady s detašovanými pracoviskami. Dohromady to bolo 121 úradov.
Bývalý minister školstva Martin Fronc sa obáva, že rýchle zrušenie školských krajských úradov môže vyvolať chaos a obáva sa, že "štát sa chce zbaviť ďalších povinností voči školstvu". Ficovo odhodlanie ho prekvapilo, lebo takýto krok je podľa neho skôr typickou pravicovou agendou.
Fico uvažuje aj nad úsporami vo vedení jednotlivých ministerstiev: "Som šokovaný z niektorých zbytočných výdavkov na Úrade vlády a požiadam vedúceho Úradu vlády, aby prijal príslušné opatrenia."
Autor: cha
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.