budúcom využívaní jadrovej energie. V záverečnom vyhlásení zdôraznia význam jadrovej energie. S ohľadom na zvláštnu úlohu Nemecka to však znamená: "Uznávame, že členské štáty G8 sledujú rôzne cesty, aby dosiahli bezpečné zásobovanie energiou a ciele na ochranu klímy." Nemecko ako jediná krajina G8 sa rozhodla odstúpiť od jadra. Taliansko už v roku 1990 odstavilo všetky atómové elektrárne v krajine.
Aj v dôsledku debaty v Nemecku sa vo viacstranovom záverečnom dokumente uvádza: "Zaväzujeme sa, že riziká spojené s bezpečným využívaním jadrovej energie znížime." Každá z krajín G8, ktorá chce jadrovú energiu ďalej alebo vo zvýšenej miere využívať na výrobu energie, zdôraznila, že to prispeje k celosvetovej energetickej bezpečnosti a zníži znečisťovanie ovzdušia. Tak by sa akceptovali výzvy súvisiace s klimatickými
zmenami.
"Akčným plánom" sa najväčšie priemyselné krajiny po prvý raz v celosvetovom meradle dohodli na princípoch energetickej bezpečnosti. Tie však nie sú záväzné. Diplomati Európskej únie (EÚ) zdôraznili: "Teraz bude záležať od toho, či sa aj presadia do praxe." Ďalej sa v záverečnom dokumente uvádza: "Veríme, že zásobovanie energiou je dnes istejšie ako ešte pred 6 mesiacmi." Vtedy sa vyhrotil spor o cenu zemného plynu medzi Ruskom a Ukrajinou a viedol k problémom v zásobovaní západnej Európy a k zvýšenej neistote na Západe.
Za celosvetové budovanie jadrovej energie sa vyslovujú predovšetkým USA a Rusko. Rusko po prvý raz predsedá summitu G8 a ťažiskovou témou urobilo práve energetickú bezpečnosť. Vyhlásenia krajín G8 - USA, Japonska, Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska, Talianska, Kanady a Ruska - sa schvaľujú iba konsenzom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.