Extrémistické živly a tí, ktorí ich podporujú, nemôžu uvrhnúť Blízky východ do chaosu. Uvádza sa to v texte vyhlásenia lídrov krajín G
Krajiny G-8 vo vyhlásení žiadajú od libanonského hnutia Hizballáh prepustenie unesených izraelských vojakov a zastavenie útokov na židovský štát. Po týchto krokoch musí Izrael ukončiť vojenskú akciu v Libanone.
Krajiny G-8, ktoré obvinili z eskalácie konfliktu "extrémistov", taktiež požadujú vytvorenie dodatočnej pozorovateľskej a bezpečnostnej misie v Libanone pod patronátom OSN. Izrael podľa vyhlásenia má právo na sebaobranu, ale musí zachovať zdržanlivosť. Kríza rozdelila Washington, najväčšieho podporovateľa židovského štátu, a jeho partnerov v G-8 ako Francúzsko, ktoré označilo izraelskú vojenskú akciu za neprimeranú. Tieto rozdiely však obe strany prekonali v dôkladne vypracovanom dokumente.
Americký prezident George W. Bush predtým znovu zdôrazňoval podporu Izraelu v jeho práve na obranu, čo je zakotvené vo vyhlásení krajín G-8, a odmietol vyzvať židovský štát na ukončenie bombardovania Libanonu.
Lídri v Petrohrade žiadali Izrael, aby si bol vedomý "strategických a humanitárnych následkov svojich akcií". Mal by podľa nich preukázať zdržanlivosť, aby sa vyhol civilným obetiam, škodám na majetku a destabilizovaniu krehkej libanonskej koaličnej vlády. Aj ruský prezident Vladimir Putin sa držal názorov európskych politikov, ktorí označili útok Izraela za neprimeraný. Putin navyše obvinil židovský štát, že svojim krokmi sleduje širšie ciele. Žiaden z týchto názorov však v spoločnom vyhlásení G-8
nerezonuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.