Dzurindovi bude robiť poslaneckú asistentku Viktória Jančošeková. Expremiér jej vraj prácu ponúkol aj preto, že je pri ňom takmer osem rokov. Pracovala na Úrade vlády ako asistentka premiéra a neskôr ako riaditeľka kancelárie predsedu vlády.
Bývalý minister financií Ivan Mikloš ponúkol prácu asistenta svojmu poradcovi na ministerstve Günterovi Furínovi. Ten povedal, že by nebol rád, keby sa o ňom písalo. Pozícia asistenta poslanca však nepodlieha utajeniu. Furín bol istý čas ešte za prvej Dzurindovej vlády tiež konateľom vládneho hotela Forum.
Asistentom exministra obrany a poslanca SDKÚ Juraja Lišku bude bratislavský krajský šéf SDKÚ, bývalý poslanec Roman Vavrík. "Dostal som tri ponuky od kolegov z klubu," povedal Vavrík. Nechcel však spresniť, kto ďalší mal záujem o jeho služby. Liška je členom výboru pre obranu a bezpečnosť a Vavrík sa dlhodobo venoval práve problematike bezpečnosti.
Exministerka práce Iveta Radičová si vybrala Igora Urbančíka. Pracoval ako asistent na ministerstve práce, predtým pôsobil v sekcii ľudských práv a menšín na Úrade vlády.
Asistentkou poslanca a exministra spravodlivosti za KDH Daniela Lipšica je Andrea Földesová, ktorá predtým pracovala v kancelárii predsedu parlamentu Pavla Hrušovského.
Vo februári po odchode KDH z vlády bola asistentkou exministra školstva Martina Fronca jeho hovorkyňa z ministerstva Monika Murová. Predpokladá, že asi bude pokračovať v pozícii jeho poslaneckej asistentky. Poslanec Július Brocka má dvoch staronových asistentov. Jeden pracuje v regionálnej kancelárii a druhý v Bratislave. "Osvedčilo sa mi rozdelenie funkcie na dve pozície," hovorí Brocka.
SNS zverejní mená asistentov asi až na budúci týždeň. Asistentmi sa stanú zrejme aj ľudia zo straníckych štruktúr, teda nepôjde iba o individuálne rozhodnutie poslancov. Asistentom šéfa výboru pre obranu a bezpečnosť Rudolfa Pučíka z SNS bude Miroslav Michalec, známy v niektorých kruhoch pod prezývkou "drobček". Na otázku, či mal na neho Pučík nejaké požiadavky, s úsmevom odvetil: "Schudnúť." Michalec je bývalým poslancom federálneho parlamentu. V rokoch 1996 - 1998 bol aj poslancom NR SR namiesto Kamila Haťapku, ktorý vtedy odišiel ako veľvyslanec do Mexika. Michalec pracoval za éry ministra obrany Jána Siteka (SNS) aj na tomto ministerstve ako šéf oddelenia pre styk s vládou a parlamentom a neskôr bol aj vedúcim úradu ministerstva.
Šéf klubu poslancov za SMK Gyula Bárdos nevie o tom, že by sa dal niekto z exposlancov alebo zo známych politikov jeho strany na dráhu asistenta poslanca. "Zatiaľ sme sa o asistentoch ani nerozprávali," povedal. Predpokladá, že staronoví poslanci SMK budú mať opäť tých istých asistentov.
História asistentov poslancov
- na vytvorení pozícií asistentov poslancov sa politici dohodli za prvej Dzurindovej vlády
- odmena pre asistenta predstavuje 80 percent platu poslanca, uhrádza ju kancelária parlamentu. Ide o sumu približne 41 500 korún. Poslanec môže mať aj viac asistentov, odmena sa potom rozdelí
- poslanci majú okrem asistentov k dispozícii tiež kanceláriu na hradnom vrchu v Bratislave. Štát im financuje aj kanceláriu v regiónoch. V minulosti sa sťažovali, že jediným pracovným miestom je len ich poslanecká lavica v rokovacej sále a inak sú odkázaní v parlamente iba na bufet, chodbu alebo malú miestnosť, ktorá je pridelená každému poslaneckému klubu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.