jeho predchodca Martin Fedor. "Nechal som si ju predložiť, v súčasnej dobe je predmetom môjho štúdia s tým, že viem, že ju bude treba posunúť ďalej tak, aby sme mohli prijať odborné rozhodnutie, ktoré by riešilo túto citlivú a veľmi dôležitú otázku," povedal Kašický.
Podľa tejto analýzy potrebám slovenských ozbrojených síl sa najviac približujú tri typy lietadiel C-130J-30 Hercules, C-27J Spartan a Casa C-295 a existuje viacero spôsobov, ako riešiť problém prepravných kapacít - od nákupu, leasing, až po spoločné obstaranie viacerých štátov. "Mám záujem, aby sa to prerokovalo so všetkými zainteresovanými tak, aby to riešenie, ktoré potom navrhneme, bolo v prospech ozbrojených síl a úlohy, ktoré z hľadiska prepravných úloh potrebujeme zabezpečiť, sme zabezpečili," konštatoval šéf rezortu. Nechcel zatiaľ povedať, ktorý typ lietadla a riešenia uprednostňuje. "Nerád robím vyjadrenia, rozhodnutia, ktoré nie sú založené na reálnom poznaní veci a na zhodnotení všetkých faktorov," poznamenal.
Kašický nechce meniť rozhodnutie ešte exministra Juraja Lišku modernizovať stíhačky MiG-29. "Teraz nie je žiaden dôvod. Prijalo sa určité rozhodnutie predtým a na ďalšie rozhodnutia alebo na zmenu je jednak potrebné pripraviť odborné štúdie, ale hlavne to mať aj ekonomicky pokryté," konštatoval minister. Slovenská armáda podľa neho potrebuje stíhacie letectvo. "Akékoľvek otázky o nejakej obmene súvisia s veľmi veľkými finančnými obnosmi. Takže my musíme zatiaľ vychádzať z toho, čo ozbrojené sily majú. V oblasti letectva, keď máme riešiť prepravné kapacity, tak nemôžme to naraz riešiť s obmenou stíhacieho letectva," dodal.
V prípade lietadiel MiG-29 pôjde podľa neho predovšetkým o to, aby modernizácia a proces opráv a dodávky náhradných dielov prebiehali tak, aby armáda zabezpečovala vzdušnú suverenitu SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.