národov budú zrozumiteľné aj mladým. Premiéri SR a ČR, Robert Fico a Jiří Paroubek, by to privítali najmä vo vzťahu k verejnoprávnym televíziám. Konkrétne projekty by mali posúdiť rezorty kultúry.
"Použil som na pracovnom rokovaní príklad z vlastného bytu, kde mám 12-ročného syna, ktorý pri pozeraní českých programov sa ma často pýta, čo znamená ktoré slovo. A je to škoda, pretože, keď som mal 12 alebo 13 rokov, nemali sme s takýmito otázkami nikdy problém. Preto privítam, ak ministerstvá kultúry obidvoch krajín nájdu určité kroky, ktoré zabezpečia, že bude väčší prístup tak k slovenským, ako aj k českým programom," konštatoval Fico. Predseda slovenskej vlády sa poďakoval za to, ako Česko prijíma už takmer 100 000 zamestnancov zo Slovenska a ďalších 12 000 študentov vysokých škôl.
Praha a Bratislava by podľa Paroubka a Fica mali tesnejšie spolupracovať v oblasti cestovného ruchu, aj pri prenikaní na trhy, kde značka Československo má stále dobrý zvuk, ale oba nástupnícke štáty sa tam po rozdelení federácie nedokázali udržať. "Myslím si, že je našou povinnosťou využiť ekonomickú dimenziu zahraničnej politiky, ale aj spoluprácu medzi ČR a SR, aby sme sa na tieto trhy naspäť vrátili. Myslím, že je to predovšetkým oblasť energetiky, kde by Slovenská a Česká republika mohla veľmi iniciatívne spolupracovať pri presadzovaní sa na tých tradičných česko-slovenských trhoch," zdôraznil Robert Fico. Jeho český partner, ktorý o hodnote značky "Made in Czechoslovakia" hovoril už aj v minulosti, sa s tým stotožnil a spresnil, ktorých oblastí a krajín by sa to malo týkať: "Využime tieto veci v spoločne koncipovanej politike vo vzťahu k týmto tretím trhom. Nech už ide o Rusko, Čínu, Japonsko, severnú Afriku, Egypt, Brazíliu, Argentínu, alebo Indiu."
J. Paroubek v Kolodějoch obhajoval nepísané právo novej slovenskej vlády na 100-dňové moratórium voči útokom, ale konštatoval, že - tak ako v prípade Ficovej vlády - aj jeho kabinet a on osobne museli čeliť kritike opozície nie po sto dňoch, ale od prvej minúty. R. Fico vysoko ocenil, že nová slovenská vláda našla u Paroubka podporu. Premiér SR zároveň zopakoval, že jeho koaličný kabinet bude dodržiavať všetky medzinárodné záväzky Slovenska, a to aj vo vzťahu k národnostným menšinám a že jeho vládu treba posudzovať nie podľa zloženia koalície, ale podľa konkrétnych činov. "Ani pán Mečiar, ani pán Slota nie sú súčasťou vlády a nezastávajú ani žiadne funkcie v NR SR. Navyše, my sme na samom začiatku povedali, že chceme, a urobíme všetko pre rešpektovanie status quo v oblasti príslušníkov národnostných menšín. Túto vládu treba hodnotiť na základe toho, čo bude v každodennom živote robiť," ubezpečil Fico prítomných novinárov.
Paroubek v tejto súvislosti odmietol, že by jeho postoj voči novej slovenskej vláde, ktorú obhajoval aj pred bruselskými socialistami, mohol poškodiť Česko. A nepriamo vyslovil Slovensku uznanie, že na čele jeho vlády stojí sebavedomý politik. "Pokiaľ ide o to, či takéto zastanie sa nás nemôže poškodiť v Európe: pozrite sa, Európa je veľká. Myslím si, že vyjadrovať rôzne názory patrí k pluralite demokracie. Druhá vec je a to je moja skúsenosť Európa má rada sebavedomých politikov, nech už sú to Nemci, Francúzi, Briti, vždy ocenia sebavedomie," zdôraznil český premiér.
R. Fica v sobotu v rámci jeho jednodňovej oficiálnej návštevy ČR prijal aj najvyšší český ústavný činiteľ, prezident republiky Václav Klaus. Ako po stretnutí na Pražskom hrade informoval hovorca českého prezidenta Petr Hájek, obaja predstavitelia potvrdili, že bilaterálne vzťahy oboch krajín sú vo všetkých oblastiach veľmi dobré. "Prezident (Václav Klaus) potvrdil, že rešpektuje výsledky slovenských volieb a na ich základe menovanú vládu," konštatoval Hájek.
Hostina ako sa patrí
Slávnostný obed v reštaurácii renomovaného pražského hotela Intercontinental korunoval sobotňajší program oficiálnej zahraničnej návštevy premiéra SR Roberta Fica v Česku. Ako prezradil slávnostný jedálny lístok, hostiteľ, český premiér Jiří Paroubek, usporiadal na počesť svojho slovenského hosťa nefalšované gastronomické hody.
Premiéri a členovia delegácií, medzi inými aj minister vnútra Robert Kaliňák a šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš, si mohli pochutnať na marinovanom atlantickom tuniakovi a pikantnom šaláte z malých úhorov, podávanom s bylinkovými toastami a lístkami zeleného šalátu. Po takomto predjedle nasledovala silná hydinová esencia s haluškami z lesných hríbov a rozmarínu. Hlavný chod bol v znamení údeného bažantieho prsíčka a pečeného teľacieho medailónu so šalviou a slaninou pancetta, to celé preliate vínovou omáčkou, k tomu baklažán plnený čerstvým kozím syrom a sušenými rajčinami a gratinovaná zemiaková kaša. A ako dezert sa v hoteli Intercontinental podávala vanilková zmrzlina s jahodami a lesnými plodmi.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.