súčasný minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Firma skrachovala napriek tomu, že dostávala od štátu slušné dotácie. Podľa oficiálnych údajov ministerstva pôdohospodárstva len v rokoch 2000 až 2003 to bolo spolu 67,5 milióna korún.
Privatizoval za Mečiara
Firma bola aj dlžníkom Fondu národného majetku (FNM). Za Mečiarovej vlády sprivatizovala časť Štátnych majetkov Senica za 30 miliónov, ale 18 miliónov nezaplatila.
Dlh Agroressu voči FNM vysvetľuje Jureňa tým, že na základe privatizačnej zmluvy mali dlhy za Štátne majetky splácať dlhodobo a podnik platil, ale „prišiel bod, keď prestal byť funkčný a potom už nemohol splácať". Jureňa tvrdí, že Agroress zaplatil napríklad Všeobecnej úverovej banke 33 miliónov.
Nová firma
Na mieste skrachovaného Agroressu dnes podniká firma Euroagro. Jureňa hovorí, že s ňou nemá nič. Robotník v senickom areáli Euroagra na otázku, či je spolumajiteľom firmy aj Jureňa, povedal áno.
Riaditeľ Ján Toman najprv povedal, že spolumajiteľom nie je Jureňa, ale „akciová spoločnosť ERPrint": Neskôr pripustil, že Jureňa bol „niekde za tým". Jureňa trvá na tom, že s Euroagrom nič nemá, len „v nejakom čase som im robil určité poradenstvo".
Šéf Euroagra poznal skrachovaný Agroress. Podľa neho sa do problémov dostal vinou vysokých úrokov na úvery a reštituentov, ktorým musel vracať majetky. Popiera, že by Agroress zobral dotácie a majetok po krachu previedol do Euroagra.
Zamestnanci nevedia
Na lúkach za Vrbovcami na hraniciach Záhoria a Myjavy minulý týždeň jazdili mechanizmy, ktoré zvážali seno.
„Viem, že to tu patrilo aj Jureňovi, ale teraz neviem, som len zamestnanec," povedal chlapík v modernom stroji.
V areáli Euroagra vo Vrbovciach práve rozoberajú jednu z budov. Aj tunajší zamestnanci si doteraz mysleli, že Jureňa má v Euroagre nejaký podiel.
„Predtým to boli štátne majetky, potom Agroress, neskôr ďalšia firma. No a teraz to má Euroagro, ale ja som si myslel, že to stále vlastnia tí istí," hovorí jeden z roľníkov.
Vínna pivnica v Kopčanoch
Skrachovaný Agroress pôsobil aj v Kopčanoch. „V bývalom družstve mal jednu oranžovú budovu. Keď bol v problémoch, previedli ju na inú firmu a tá ju neskôr predala," hovorí obyvateľ Kopčian.
V Kopčanoch má Jureňa vínnu pivnicu. Podľa starostu Dušana Dubeckého je Jureňa slušný podnikateľ, má dobré vzťahy s ľuďmi aj s obecným úradom, v „obci ho vnímajú skôr v dobrom" hovorí starosta.
Už ho vozia
Jureňa býva v Gbeloch. Na autobusovej zastávke má ešte predvolebný plagát s fotografiou a nápisom Kam kráčaš, slovenský vidiek. Miestni ho majú za slušného, nekonfliktného človeka. Býva v staršom dome, ktorý je zmodernizovaný, s ružovou fasádou hneď vedľa jednoťáckeho obchodu.
„Míra? To je dobrý chlap. Už ho vozia na bavoráku," hovorí predavačka v obchode.
Skrachovali aj iní
Šéf Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec nepozná do detailov podnikanie nového ministra pôdohospodárstva. Podľa neho však v minulosti skrachovalo veľa poľnohospodárskych podnikov.
Oravec hovorí, že mnohé poľnohospodárske firmy tlačili pred sebou úvery s vysokými úrokovými sadzbami. Okrem toho veľa odberateľov neplatilo za tovary, ktoré im poľnohospodári dodávali.
„Vyše miliardy korún nezaplatili za dodávky tovarov ešte štátne podniky, keď sa transformovali. Niektoré z nich skrachovali a poľnohospodári nikdy peniaze nevideli. Krach potravinárskych podnikov pokračoval a keď mal poľnohospodársky podnik smolu, že mu padol aj mäsiar, aj mliekar, tak sám padol," hovorí Oravec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.