známky toho, že by sa už siedmy deň trvajúci konflikt medzi Izraelom a hnutím Hizballáh dal riešiť diplomatickou cestou. Dovedna izraelská armáda zasiahla v noci na dnes 50 cieľov, medzi nimi radarovú stanicu libanonských ozbrojených síl na juhu krajiny, jeden bunker a sklad rakiet. Izraelské delostrelectvo zasiahlo aj minibus, ktorý hnutie Hizballáh prerobilo na mobilnú odpaľovaciu rampou rakiet.
V noci na včera sa niekoľko malých troj- až štvorčlenných skupín milicionárov Hizballáhu pokúšalo cez hranice dostať na územie Izraela. Vojaci židovského štátu ich však spozorovali, spustili na nich paľbu a zlikvidovali ich. Po útokoch zo vzduchu izraelská armáda odmietla vylúčiť možnosť masívnej invázie na juhu Libanonu. Izrael pritom len pred šiestimi rokmi ukončil okupáciu tejto oblasti. "V tejto fáze nepredpokladáme, že by sme do Libanonu aktivovali masívne pozemné vojská, ale pokiaľ to bude potrebné, urobíme to. Nevylučujeme to," vyhlásil pre izraelský rozhlas zástupca šéfa izraelskej armády Moše Kaplinsky.
Libanonské militantné hnutie Hizballáh vypálilo včera popoludní na Izrael ďalšiu sériu rakiet, ktoré v severoizraelskom meste Naharíja usmrtili jedného človeka a ďalších niekoľko zranili. Rakety znovu zasiahli aj mesto Haifa, ako aj mestá Safid, Acre a Kirjat Šemona. Rakety Hizballáhu dopadli na Haifu aj Naharíju už niekoľko hodín predtým, nespôsobili však žiadne zranenia.
Stovky cudzincov opúšťali Libanon, ktorý už v poradí siedmy deň bombarduje lietadlami a delostrelectvom izraelská armáda, aj počas včerajšieho dňa. Do cyperskej Larnaky dorazila grécka loď s utečencami, ktorú si prenajala na koniec víkendu francúzska vláda. Na jej palube sa nachádzalo 950 cudzincov, z toho približne 800 Francúzov. Organizácia Spojených národov sa rozhodla evakuovať z Bejrútu všetok svoj personál, okrem zamestnancov potrebných na zabezpečenie základných činností. Informoval o tom koordinátor OSN pre humanitárne záležitosti Jan Egeland. OSN má v Libanone približne 400-členný medzinárodný personál. Stovky Američanov sa včera v Libanone pripravovali na hromadnú evakuáciu na výletnej lodi, ktorá je schopná prepraviť až 750 osôb. Plavidlo sprevádzané americkou vojnovou loďou malo dnes poobede zakotviť v prístave v libanonskom Bejrúte. Americké helikoptéry už dnes odtransportovali z Libanonu asi 60 ľudí a ďalších 60 by malo odísť v priebehu dňa. Pentagón nariadil expedičnej zásahovej skupine Iwo Jima a 24. námornej expedičnej jednotke, aby sa zapojili do evakuačných prác. Do oblasti smeruje spolu päť amerických vojnových lodí, ktorých súčasťou sú aj nemocničné zariadenia.
Britský premiér Tony Blair včera uviedol, že na Blízkom východe sa musia začať rozhovory o ukončení konfliktu medzi Izraelom a Libanonom. S cieľom ukončiť násilie v Izraeli, Libanone a na palestínskych územiach vyšle Ruská federácia v stredu na Blízky východ tajomníka ministra zahraničných vecí Alexandra Saltanova. Ruské ministerstvo vo včerajšom vyhlásení informovalo, že Saltanov okrem iných úloh bude lobovať aj v prospech návrhu na rozmiestnenie síl OSN v južnom Libanone. Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana sa znovu vráti na Blízky východ, informovala o tom jeho hovorkyňa. O riešení súčasnej napätej situácie bude v stredu rokovať s Izraelom a zastaví sa aj v Egypte a na palestínskych územiach, nie však v Sýrii ani v Libanone.
Izraelský premiér Ehud Olmert včera znovu zdôraznil, že jeho krajina bude pokračovať v ofenzíve proti hnutiu Hizballáh, až pokým nebudú prepustení zadržiavaní izraelskí vojaci a pokým nebude zaistená bezpečnosť obyvateľov Izraela. Podobne sa po stretnutí s tímom OSN vyjadrila aj šéfka izraelskej diplomacie Cipi Livniová, ktorá však dodala, že snahy o diplomatické riešenie konfliktu stále pokračujú.
Autor: Bejrút/Jeruzalem (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.